Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп: Ще обявя тарифни ставки върху вноса на полупроводникови чипове

Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще обяви тарифната ставка върху вноса на полупроводници през следващата седмица. В същото време той каза, че трябва да има "известна гъвкавост", когато става въпрос за мита върху продукти като iPhone, добавяйки, че специфичните продуктови налози ще бъдат обявени отделно в "не много далечното бъдеще", предаде Ройтерс.

Обещанието на президента означава, че изключването на смартфони и компютри от неговите реципрочни тарифи за Китай вероятно ще бъде краткотрайно, тъй като Тръмп се стреми да рестартира търговията в сектора на полупроводниците.

"Тарифите ще бъдат въведени в недалечно бъдеще... както направихме със стоманата, както направихме с автомобилите, както направихме с алуминия... ще направим това с полупроводниците, с чиповете и много други неща, защото искаме да произвеждаме нашите чипове, полупроводници и други неща в нашата страна", каза Тръмп пред репортери на борда на Air Force One.

Той направи своите коментари, малко след като изясни, че внасяната от Китай електроника няма да бъде освободена от мита, заявявайки, че митото от 20% остава в сила за тези стоки.

Изявлението му е факт, след като само ден по-рано (в събота) Тръмп изключи различни технологични устройства, включително полупроводници и смартфони, от наложените от него мита от 145% китайския износ, като това изключение включва компютри, лаптопи, полупроводници, соларни панели, плоски телевизионни дисплеи, флаш устройства, карти с памет и други различни видове технологични компоненти.

Часове по-късно обаче той поясни, че въпреки изключеното от т.нар. "реципрочни" мита, върху китайската електроника все още се прилага мито от 20%, което беше въведено по-рано тази година заради обвиненията му за вноса в САЩ на китайски фентанил.

"Те просто преминават към различна тарифна категория", като потвърди, че се проведа разследването на полупроводниковия сектор, свързано с  националната сигурност на САЩ.

"Ние разглеждаме полупроводниците и ЦЯЛАТА ВЕРИГА ЗА ДОСТАВКА НА ЕЛЕКТРОНИКА в предстоящите разследвания на тарифите за национална сигурност“, публикува той в социалните медии.

Доналд Тръмп отказа да посочи дали някои продукти като смартфони може все пак да бъдат освободени от митата, но добави:

"Трябва да покажете известна гъвкавост. Никой не трябва да бъде толкова твърд".

Белият дом обяви в петък изключенията от високите реципрочни мита, свързани с електрониката, създавайки известна надежда, че технологичната индустрия може да избегне ескалиращия конфликт между двете водещи световни икономии и че ежедневните потребителски продукти като телефони и лаптопи ще останат на достъпни цени.

Въпреки това, министърът на търговията на Тръмп, Хауърд Лутник даде да се разбере, че критичните технологични продукти от Китай ще бъдат изправени пред отделни нови мита заедно с полупроводниците през следващите "един до два месеца".

Промяната на митата на Тръмп миналата седмица предизвика най-мащабните колебания на пазарите на Уолстрийт от коронавирусната пандемия през 2020 г. насам.

Лутник каза, че Тръмп ще въведе "специален фокусен тип тарифа" за смартфони, компютри и други електронни продукти след месец или два, заедно със секторните тарифи, насочени към полупроводниците и фармацевтичните продукти. Новите мита ще бъдат извън "реципрочни мита" на Тръмп, при които налозите върху китайския внос се покачиха с 125% миналата седмица над вече влезлите в сила мита от 20%, каза той.

"Президентът казва, че те са освободени от реципрочните тарифи, но са включени в тарифите за полупроводници, които идват вероятно след месец или два", каза Лутник в интервю за ABC, прогнозирайки, че налозите ще доведат производството на тези продукти в Съединените щати.

Пекин увеличи собствените си мита върху вноса от САЩ до 125% в петък в отговор на много високите американски мита.

В неделя, но преди коментарите на Лутник, Китай заяви, че оценява въздействието на изключенията за технологичните продукти, въведени късно в петък.

Милиардерът инвеститор Бил Акман, който подкрепи кандидатурата на Тръмп за президент, но който критикува митата, в неделя го призова да спре широките и стръмни реципрочни мита за Китай за три месеца, както направи Тръмп за повечето страни миналата седмица, съобщава Ройтерс.

Ако Тръмп постави на пауза китайските мита за 90 дни и ги намали временно до 10%, "той ще постигне същата цел, като накара американския бизнес да премести веригите си на доставки от Китай без смущения и риск", написа Акман в социалната платформа "X".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна