Икономиката на Китай нарасна стабилно с 5,4% на годишна база през първото тримесечие на 2025 г., тъй като китайските компании повишиха производството си за износ преди влизането в сила на серията тежки мита на Тръмп, които заплашват да доведат до най-мащабна търговска война между двете най-големи икономики в света.
Брутният вътрешен продукт на Китай се повиши през първото тримесечие с 5,4% на годишна база след аналогичен растеж в края на 2024 г. и очаквания за по-скромна експанзия с 5,1 на сто. Това остава най-силният годишен темп на растеж от година и половина насам на фона на продължаващите стимули от Пекин.
Графика на БВП на Китай
По-добрият растеж е факт въпреки влезлите в сила през този период първи мита на Тръмп спрямо китайския внос в САЩ в размер на 20%.
В същото време БВП се повиши с 1,2% спрямо последното тримесечие на 2024 г., когато обаче нарасна с 1,6% и под очакванията за растеж с 1,4 на сто.
На търговския фронт китайският износ през първото тримесечие отбеляза най-силния си ръст от октомври, тъй като фирмите ускориха доставките преди надвисналите американски мита, докато спадът на вноса се ограничи.
БВП на Китай беше подкрепен и от по-добрата от очакванията икономическа активност в азиатска държава през март.
Индустриалното производство нарасна през март със 7,7% на година база (най-солиден темп на растеж от юни 2021 г.) след повишение с 5,9% през периода януари - февруари и прогнози за по-слаб растеж с 5,6 на сто.
Растежът на продажбите на дребно пък се ускори през март до 5,9% от 4% през първите два месеца на 2025 г., надвишавайки очакванията за повишение с 4,2 на сто, като това е най-солидното разширяване на търговията на дребно в Китай от декември 2023 г. насам.
Инвестициите в дълготрайни активи се увеличиха през първото тримесечие на 2025 г. с 4,2% спрямо година по-рано, надвишавайки леко очакванията за повишение с 4,1 на сто. Инвестициите в инфраструктура и производство нараснаха съответно с 5,8% и с 9,1%.
Инвестициите в недвижими имоти обаче продължиха да намаляват, спадайки с 9,9%. през първото тримесечие.
Изключвайки сектора на имотите, инвестициите в дълготрайни активи се увеличиха с цели 8,3% през първите три месеца на годината.
Статистическото бюро на страната посочи, че китайската икономика е "на път към добър и стабилен старт" и подчерта нарастващата роля на иновациите.
Въпреки силните данни, засилващото се търговско напрежение със САЩ бързо помрачи перспективите през китайската икономика, увеличавайки натиска върху властите в Пекин да въведат допълнителни мерки за подкрепа.
Пекин заложи за настоящата година икономически растеж от 5%, което анализаторите описаха като амбициозна цел още преди влизането в пълна сила на митата на американския президент Доналд Тръмп.
Но икономистите понижиха прогнозите си в резултат на ескалиращата търговската война със САЩ, като банката Morgan Stanley намали прогнозата си за растежа на БВП на Китай през 2025 г. от 4,5% на 4,2% за тази година. UBS пък прогнозира, че китайската икономиката ще нарасне с едва 3,4%, а Goldman Sachs прогнозира растеж с 4 на сто.
Банката Nomura пък залага на растеж на БВП на Китай с 4% при предишна прогноза за 4,5%, банката ANZ - на растеж с 4,2% (под 4,8% предишна оценка), Citigroup също очаква растеж с 4,2% (под 4,7% предишна оценка).