Значителните промени в политиката на президента Доналд Тръмп, включително по отношение на митата, не приличат на нищо, виждано в съвременната история, поставяйки Федералния резерв в "неизследвани територии", посочи снощи председателят на Фед Джером Пауъл в своя реч пред Икономическия клуб в Чикаго, съобщават Ройтерс и CNN.
"Това са много фундаментални промени в политиката. Липсва съвременен опит какво да мисли за това", посочи той.
Пауъл подчерта, че "нивото на обявените досега тарифни увеличения е значително по-голямо от очакваното" и че продължаващата несигурност около митата може да нанесе трайни икономически щети. Митата на Тръмп поставят по едно и също време икономиката на САЩ на пътя на по-слаб растеж, по-висока безработица и по-бърза инфлация, което изправя Фед пред ситуация, с която не се е справял от около половин век насам, отбеляза той.
Джером Пауъл предупреди, че инфлационното въздействие на митата на президента Тръмп може да бъде "по-устойчиво" от очакваното.
"Избягването на подобно нещо ще зависи от размера на ефектите от това, колко време е необходимо, за да се премине напълно към по-високите цени и в крайна сметка от запазването на дългосрочните инфлационни очаквания добре закотвени", посочи той.
Пауъл предупреди и за други негативни ефекти от настоящата тарифна политика, като проблема с веригите на доставки в автомобилната индустрия.
Той каза още, че най-добрият ход на Фед за момента е да запази изчаквателна позиция, докато данните ясно не покажат как американската икономика реагира на политиките на Тръмп:
"Засега сме в добра позиция да изчакаме по-голяма яснота, преди да обмислим каквито и да било корекции в нашата политическа позиция (по отношение на лихвите). Продължаваме да анализираме входящите данни, променящите се перспективи и баланса на рисковете".
Шефът на Фед предупреди, че "можем да се окажем в предизвикателния сценарий, при който нашите цели по отношение на двойния ни мандат са поставени по напрежение. Ако това се случи, ще разгледаме колко далеч е икономиката от всяка една от двете цели и потенциално различните времеви хоризонти, през които се очаква тези съответни отклонения да се затворят".
Фед е отговорен да провежда т.нар. двойна политика, отговаряща както за насърчаване постигането на пълна трудова заетост, така и за поддържане на инфлацията под контрол, но тарифната политика на Тръмп застрашават и двете цели.
Досега Тръмп наложи мита от 25% върху алуминия и стоманата; 25% мита върху стоки от Мексико и Канада, които не са в съответствие с тристранното споразумение за свободна търговия; огромно мито от 145% върху китайския внос; 25% мита върху вноса на автомобили, придружени от отделни тарифи за авточастите, но на по-късна дата, както и т.нар. базово мито от 10% върху целия внос в САЩ. Обявените на 2-ри април т.нар. "реципрочни" мита спрямо десетки важни търговски партньори на САЩ бяха сложени на пауза за 90 дни само седмица по-късно, през което време да се провеждат двустранни търговски преговори.
Администрацията на Белия дом също така въведе временни изключения за вноса на част от електрониката, но Тръмп каза, че скоро ще има отделни мита върху полупроводниците, фармацевтичните продукти, медта и дървения материал.
В резултат на въведените от Тръмп мита и тези, които вероятно предстоят, "безработицата вероятно ще се повиши, докато икономиката ще се забави, като по-всяка вероятност инфлацията също ще се повиши, като всички това означава, че част от тежестта на тарифите ще бъде "заплатена от американското общество", отбеляза Джером Пауъл.
"Ние разбираме, че повишените нива на безработица или инфлация могат да бъдат вредни и болезнени за общностите, семействата и бизнеса", каза той, визирайки риска от стагфлационен шок.
Коментирайки трусовете на борсите, шефът на Фед отбеляза, че финансовите пазари са "функциониращи" и "нормални", отбелязвайки, че тяхната продължаваща нестабилност, свързана с тарифната политика на Тръмп, е очаквана при такива обстоятелства.
И все пак настоящата несигурност, ако продължи, може да направи "непривлекателно" инвестирането от страна на търговците, отбеляза Пауъл в Икономическия клуб на Чикаго.
Говорейки за други последици от митата, Пауъл предупреди, че федералният дълг на САЩ е на "неустойчив път, макар и не на неустойчиво ниво". Пауъл също подчерта, че банковата система е "добре капитализирана" и "устойчива“.
След неговото изказване в сряда вчера спадът на пазарите на акции на Уолстрийт се задълбочи, като индексът DJIA приключи търговия с понижение от 1,73% (спад с близо 700 пункта), широкият индекс S&P500 се понижи с 2,24%, а технологичният индекс Nasdaq Composite се срина с 3,07%.
Вчерашния спад на Уолстрийт беше до голям степен провокирано от новото напрежение в технологичния сектор след спад на акциите на Nvidia и AMD заради очакваните от тях загуби в резултат на ескалиращата търговия война на САЩ с Китай.
Междувременно фючърсите на основните американски фондови индекси се повишават преди началото на търговия на Уолстрийт в четвъртък, което може да даде "глътка въздух" на инвеститорите преди Великденския уикенд.
Фючърсите на DJIA с се повишават с около 0,7%, на S&P500 с 0,83% и на Nasdaq100 - с 1%.