Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай желае да задълбочи прагматичното си сътрудничество с ЕС

Пекин и Вашингтон остават в "задънена улица" кой да започне двустранните преговори

Хъ Юнцян, говорител на министерството на търговията на Китай
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на китайското министерство на търговията Хъ Юнцян заяви в четвъртък, че Китай желае да засили "прагматичното сътрудничество" с Европейския съюз и да засили диалога и комуникацията, предаде Ройтерс.

През последни дни Пекин и Брюксел изпратиха взаимни сигнали за възможно размразяване на двустранните отношения, след като Съединените щати наложиха мита и на двете страни. Те се съгласиха да преразгледат взаимните търговски бариери и се появиха съобщения за възможно пътуване на лидерите на ЕС до Китай през юли.

Хъ Юнцян добави, че Пекин иска да "поддържа стабилността и гладкото протичане на глобалните вериги за производство и веригите на доставки и да влее повече сигурност и положителна енергия в световната икономика с независимостта и стабилността на икономическите и търговски отношения между Китай и ЕС".

Междувременно китайското министерство на търговията призова отново САЩ да спрат да оказват "екстремен натиск" върху втората по големина икономика в света и поиска уважение при евентуалното провеждане на търговски преговори, след като двете водещи икономики попаднаха в "задънена улица" относно това коя трябва да започне тези преговори.

Администрацията на Доналд Тръмп засили натиска върху Китай, като повишава тарифите за внос на китайски стоки през последните месеци. Във вторник Белият дом публикува информационен списък, в който се посочва, че Китай сега е изправен пред мита до цели 245%, отбелязва Ройтерс.

Китайското министерство на търговията разкритикува митата като ирационални и каза, че Пекин ще игнорира "безсмислената" игра с тарифни ставки. То също така предупреди, че Китай ще се "бори докрай", ако САЩ настояват да нанесат значителни щети на правата и интересите на Китай.

"Едностранните увеличения на митата бяха изцяло инициирани от Съединените щати", посочи в четвъртък Хъ Юнцян.

За разлика от редица държави, които отговориха на "реципрочните тарифи" на Тръмп, като потърсиха сделки с Вашингтон, Пекин увеличи в отговор собствените си налози върху американските стоки и не потърси преговори, които според него могат да се водят само на основата на взаимно уважение и равенство.

По-рано тази седмица Вашингтон обяви, че Тръмп е готов да сключи търговска сделка с Китай, но Пекин трябва да направи първия ход и че "топката е в полето на Китай".

"Призоваваме Съединените щати незабавно да спрат екстремния натиск, принудата и шантажа и да разрешат различията с Китай чрез равен диалог на базата на взаимно уважение", каза днес говорителката на министерството на търговията.

Министерството на търговията поддържа комуникация на работно ниво със своите колеги от САЩ, посочи тя, добавяйки, че Китай е отворен по отношение на икономическите и търговски консултации със Съединените щати.

"Но човекът, който е вързал камбаната, трябва да бъде този, който я развързва", каза тя, използвайки китайска поговорка, чието значение е, че човекът, който  създал проблем, е този, който трябва да го разреши.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна