Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИОСВ-Варна за пеликана Стойчо: Птицата е социализирана, но заради храната наготово няма стимул да отлети

| обновено на 23.04.25 в 17:45
4
Снимка: БТА

Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.

Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се виждат фрактури и открити рани, отбелязват те.

Опасенията на специалистите са, че тъй като той получава храна наготово, това не му дава стимул да продължи миграцията си.

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Пеликанът Стойчо вече си има собствена песен

Първоначално пеликанът избира района на топлата вода до Крайбрежната алея, но в последствие променя местообитанието си пред Морска гара, припомнят от РИОСВ.

Видът Розов пеликан зимува в Африка, а в България се среща ежегодно основно по време на миграция. В момента тече пролетната миграция, която е през месеците март и април, а есенната – през август-септември.

Единични екземпляри от този вид ежегодно остават за почивка в близките влажни зони. Вида Розов пеликан обитава блата, езера, рибарници, язовири и полусолени водоеми.

Гнезди на колонии в обширни тръстикови масиви. Най-близкото до Варна място за гнездене на пеликани е Резервата "Сребърна", където има колонии от къдроглав пеликан, уточняват от екоинспекцията.

В района на Атанасовското и Бургаското езеро (Вая) също могат да бъдат наблюдавани розови пеликани, които се събират там за почивка и хранене, но не гнездят.

Видът Розов пеликан е включен в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, като защитен вид. За защитените животински видове се забранява тяхното улавяне, убиване, преследване и обезпокояване, унищожаване или вземане на яйца, разрушаване, увреждане или преместване на гнезда, както и вземане на намерени мъртви екземпляри, също така притежаване, отглеждане и препариране.

Съгласно същия закон когато екземпляри от тези видове са в безпомощно състояние по преценка на РИОСВ се изпращат за лечение или отглеждане в спасителен център, ветеринарна клиника или зоологическа градина или се оставят на мястото, където са намерени, посочват още от РИОСВ-Варна.

По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна