Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненадващо повишение на новите работни места в САЩ със 177 000 въпреки несигурността около митата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономиката на САЩ добави повече от очакваното работни места през април, въпреки че перспективите за пазара на труда не изглеждат добри, тъй като хаотичната тарифна политика на президента Доналд Тръмп засилва икономическата несигурност.

През април икономиката на САЩ разкри 177 000 нови неселскостопански работни места след 185 000 през март (низходяща ревизия от 228 000), докато очакванията бяха за по-скромно увеличение на заетостта с около 130 000, показват официалните данни на Департамента по труда. Икономиката трябва да създава приблизително 100 000 работни места на месец, за да е в крак с растежа на населението в трудоспособна възраст.

В същото безработицата през април стабилизира н мартенското ниво от 4,2 на сто, като броят на безработните американкци остава около 7,2 милиона.

Частният сектор допринесе за разкриването на 167 000 нови работни места при пазарни очаквания за 125 000, като в промишлеността бяха съкратени хиляда работни места, но в здравеопазването бяха добавени 51 000 работни места, в социалното подпомагане - 8 000, а в транспортната и складова дейност - 29 000.

В същото време на федерално ниво бяха съкратени едва 9 000 работни места въпреки широко рекламираните от Министерството на правителствената ефективност (DOGE) съкращения на "раздутия" федерален щат, докато общата заетост на държавно ниво, което включва наемането на щатски и местни служители, се увеличи през април с 10 000. 

Безработица пък остана за втори пореден месец на нивото от 4,2%, потвърждавайки пазарните очаквания, като броят на безработните нарасна с 82 хиляди до 7,165 милиона. Заетостта пък нарасна с 436 хиляди до 163,944 милиона.

Заплащането на труда се повиши през април с 0,2% на месечна база, или увеличение с 6 цента до 36,06 долара на час, при очаквания за повишение с 0,3 на сто. Спрямо година по-рано растежът на часовото заплащане на труда остана на мартенското ниво от 3,8%, докато прогнозите бяха за повишение с 3,9 на сто.

Въпреки днешния по-добър от очакваното доклад за заетостта през април, все още е твърде рано да се види въздействието на обявените президента Тръмп агресивни мита спрямо търговските партньори на САЩ.

Солидният внос в САЩ, тъй като предприятията се опитваха да натрупат складови запаси преди влизането в сила на новите тарифи, натежа върху икономиката през първото тримесечие, като БВП се сви с 0,3% на годишна база след растеж с 2,4% в края на 2024 г.

Обявяването на тарифите от Тръмп в т.нар. "Ден на освобождението на 2-ри април доведе до мащабни мита върху повечето вносни стоки от търговските партньори на Съединените щати, включително повишаване на митата върху китайските стоки до 145%, което предизвика търговска война с Пекин и затягане на финансовите условия.

Седмица по-късно обаче Тръмп отложи по-високите т.нар. "реципрочни тарифи" за 90 дни, което според икономистите е по същество пауза за цялата икономика, тъй като оставя бизнеса в състояние на парализа и рискува рецесия, ако скоро няма някаква яснота.

Пазарът на труда като цяло продължава да показва устойчивост на фона на нежеланието на работодателите да освобождават служители, след като изпитаха трудности при наемането на работна ръка по време и след коронавирусната пандемия, но се натрупват предупредителни знаци.

Бизнес нагласите продължават да спадат, което според икономистите в даден момент ще доведе до съкращения на персонал.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени