Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апел за ясна държавна политика за финасиране на донорството на генетичен материал при изчерпан яйчников резерв

Донорски яйцеклетки: Кога ще паднат бариерите пред "последния влак" за една жена?

Пациентска организация и инвитро и АГ - специалист са гости в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата каква промяна се предлага в Правилника за работа на Центъра за асистирана репродукция

6
Мария Янева, д-р Георги Вакрилов и Радина Велчева
Снимка: Гергана Хрисчева

Темата в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" е: Донорски яйцеклетки и къде се късна нишката между проблемите на двойките с репродуктивни проблеми, подкрепящите ги пациентски организации като фондация "Искам бебе" и държавата?

Когато не можеш да изкрещиш пред целия свят: "Искам бебе!", а всъщност има много възможности, които дава съвременната медицина, за да опиташ дали можеш да имаш мечтаното дете

Но понякога само мечтата не е достатъчна...

Тогава какво следва?

Темата е продължение на епизодите за Репродуктивните проблеми на двойките:

Пътят на ембриона

Онкофертилитет

Яйчников резерв и репродуктивни проблеми

Слушайте епизода тук:

Гости по темата са:

💕 Радина Велчева - основател на фондация "Искам бебе"

💕 Адвокат Мария Янева - Председател на УС на фондация "Искам бебе"

💕 Д-р Георги Вакрилов - АГ и инвитро специалист


От разговора ще научим:


🔴 Според данните на ИАМН за 2023 процедурите по асистирана репродукция с донорски яйцеклетки са били 12 на сто - или 1787 броя, как трябва да разчетем тази статистика

🔴 Пак по данни на МЗ за периода от 2021 до 2023 средно около 1500 са направените процедури с донорски яйцеклетки, но броят на родените от тях деца показва лек спад - защо

🔴 Статистиката сочи, че броят на яйцеклетките и сперматозоидите от български донори е по-малък значително от постъпилите за последните 4 години от чужди донори - защо

🔴 Как вървят преговорите в Работната група за промени в Правилника на Фонд ЦАР

🔴 За какви промени се настоява в Правилника за работа на Центъра за асистирана репродукция

🔴 Защо е важно за двойките зачеването чрез донорски генетичен материал да се покрива от държавата

🔴 Защо има разнобой да не се финансира процедурата с донорски материал от европейски банки

🔴Плюсове и минуси при инвитро със собствен генетичен материал или с донорски материал

🔴 Какво означава да си донор на яйцеклетки

🔴 Кои са най-големите страхове на двойките с репродуктивни проблеми при донорско зачеване

Адвокат Мария Янева

"Последните национални проучвания сочат, че все повече млади жени до 30 годишна възраст имат изчерпан яйчников резерв и точно тези жени са извън обхвата на финансиране чрез Центъра за асистирана репродукция, защото те се нуждаят от инвитро процедура чрез донорска яйцеклетка, посочи за подкаста на БНР "В центъра на системата" адв. Мария Янева, Председател на УС на фондация "Искам бебе"

"Изключение в аспекта на финансиране за асистирана репродукция чрез донорски яйцеклетки правят общинските програми, като в по-голямата си част местната власт подпомагат тези двойки, но средствата са крайно недостатъчни, от това, което трябва да заплати самият пациент. Най-добро подпомагане има в община Варна, като те заделят до 5000 лв. за пациент, което е едно добро финасиране. Но тази процедура, в зависимост от индивидуалните нужди, може да достигне до 8 - 10 000 лв. А и не всяко инвитро не е задължително равно на успех...Това е най-големият проблем, поясни още Мария Янева.

По думите й дейността на Работната група, заедно с Министерството на здравеопазването и лекари, по промяна в Правилника за работа на Центъра за асистирана репродукция е на финалната права, очакванията на пациентите и пациентските организации са, че проблемът от страна на държавата е вече осъзнат.

Те се надяват в най-скоро време да се проведе и Общественото обсъждане, за да се разбере защо е важно държавата да финансирана чрез строго определени от специалистите критерии инвитро процедурите и чрез донорски генетичен материал. Очакванията са тези критерии да са подобни на тези за двойките, които кандидатстват през ЦАР за инвитро със собствен генетичен материал.

"Срещнахме единодушно становище на всички представители в работната група, че трябва да се финансира за тези пациенти, защото както посочихте от статистиката на ИАМН за 2023 г. 1800 семейства са преминали през процедурата донорско инвитро, като те са заплатили това със собствени средства. Но в тази статистика не влизат двойките, които имат нужда и искат, но нямат средства за процедурата.

Проблемът, който възникна в работната група е да не се финансират процедурите с донорски генетичен материал от европейски генетични крио-банки. Част от лекарската гилдия настояваха да се финансират само процедурите чрез донорски яйцеклетки от нашите тъканни банки от български донори. Но при положение, че броят на яйцеклетките и сперматозоидите от български донори е по-малък значително от постъпилите за последните 4 години от чужди донори, тогава питаме: На какво основание ние като страна от ЕС няма да позволим българката, която поиска донорска яйцеклетка от европейска банка тя да не получи подкрепа от държавата?! Това е дискриминационно, ако такава нормативна база бъде заложена, може и да претърпим и санкции за това. 

Според нашите разчети, съгласувани и с Министерство на финансите, около 6 милиона лева ще са необходими годишно допълнително, за да покрият процедурите и за асистирана репродукция чрез донорски генетичен материал, обобщи адвокат Мария Янева.

Радина Велчева, фондация

"В България няма забрана да се внася генетичен материал от страни от ЕС, ИАМН следи и контролира тези процеси, като още преди няколко години големи български АГ и инвитро клиники сключиха договори с европейски крио-банки за внос на генетичен материал. Нашите български ще забременеят с чужди яйцеклетки, но те ще родят българчета, тези деца ще живеят в нашата родина, каза Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе".

"Затова не разбираме защо, ако двойката си плати тази процедура, може да се роди дете с донорски яйцеклетки, но ако трябва държавата да го заплати, тогава не може да е от чужди крио-банки, още повече, че медицината е напреднала доста и условията по тяхното съхраняване и ползване са вече отдавна изпробвани.

Ние сме благодарни на държавата, че тя подкрепи две големи конференции в подкрепа на донорския генетичен материал. Кампанията - "Стани донор" казва на всяка жена да помогне на друга жена да роди своето дете, това е нещо огромно, но ние имаме нужда още повече да се разпространи тази кауза, защото информация липсва и не достига до жените от цялата страна, обобщи от своя страна Радина Велчева.

Д-р Георги Вакрилов

"Тук трябва да отграничим два важни аспекта - как се постига инвитро забременяване чрез български донори на яйцеклетки или собствен генетичен материал, било то запазен преди, замразен поради различни заболявания, и как протича асистираната репродукция чрез донорски яйцеклетки от чуждестранни крио-банки. Това са два различни метода с еднаква цел - да може жената да забременее, изтъкна д-р Георги Вакрилов, АГ и инвитро специалист.

"При инвитро оплождане чрез български донорски яйцеклетки си има своите плюсове и минуси. Плюсовете са, че това са яйцеклетки, които се получават от донорката едновременно и се синхронизират  жената донор и жената реципиентка, но тази синхронизация не винаги може да бъде улучена. Има един времеви "имплантационен прозорец", който не може да бъде нито намален, нито увеличен. В случай, че се улучи този прозорец, могат да се използват ембриони, които не са били замразявани, което е по-добрият вариант. Ако не се постигне синхронизацията, яйцеклетките или ембриона от българска донорка се замразяват и се чака подходящият момент за имплантация. Това е по-сложният и по-скъпият метод.

При вторият метод - с чужда донорска яйцеклетка - този материал е вече замразен, тестван е, вече има изключително голям опит в тази сфера, те могат да се вземат при нас и могат да бъдат размразени точно на момента, когато се налага. Ако реципиентката се разболее междувременно, просто не ги размразяваме, обаче ако стимулираме една донорка на яйцеклетки, няма как да спрем процеса, ако има нещо с реципиентката...така че има и положителни моменти и в едното, и в другото.

Успеваемостта за раждане на бебе е горе долу 50/50 и при двата метода, но все пак всяка жена е различна, всяка донорка също е различна, никога не се знае докрай всичко, поясни д-р Георги Вакрилов.

"Когато дойде при нас двойка и поиска инвитро с донорска яйцеклетка, но няма българска, понякога се налага се чака с месеци... докато се появи подходящата донорка.

Затова, ако държавата официално финансира Донорска програма за инвитро оплождане, която е малко по-скъпа, защото участват и донор, и реципиент, нещата ще стават по-лесно.

Защото, когато кажем на самите двойки, (при част от които при жената може да има трайни увреждания на яйчниците, или са без маточни тръби), че те са "изпуснали последния вагон на влака", но пък има възможност за донорски яйцеклетки, тези двойки реагират различно!

Някои са чували за донорски яйцеклетки, първите им думи са - "Правите ли?", а други казват - "А има ли и други като мене?", тези двойки го виждат това като карма...

Ако има държавна политика, тези двойки ще разберат, че това е нещо, което дава възможности, те ще го разберат по-лесно, ще осъзнаят, че това дете ще бъде тяхното дете, с вълнение сподели д-р Георги Вакрилов.

"При опит от вече 40 години в инвтиро оплождането, апаратурата и лекарствата са много по-добри, подборът на пациентите се прави много по-правилно, за нас е важно, когато трябва да решиш какъв метод да използваш при дадената пациентка - ти да имаш повече възможности, за да се роди бебе! За да не се казва на жената, вие изпуснахте последния влак, а да можем да й кажем - "Има възможност да се качите отново". И то без да се губи време!, заяви още АГ и инвитро специалистът.


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg


Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна