Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калифорния предупреди за спад с 9% на чуждестранните посетители заради политиките на Тръмп

Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Калифорния предупреди, че спадът в международните пътувания ще се отрази на приходите от туризъм след рекордните харчове на посетилите щата през миналата година, предаде Блумбърг.

Най-населеният щат в САЩ прогнозира, че международните посещения може да намалеят с над 9% тази година поради негативните глобални настроения относно политиките на президента Доналд Тръмп, според доклад на Visit California. Калифорния вече отбеляза рязък спад в туризма на годишна база през март, каза губернаторът Гавин Нюсъм.

Според доклада, през 2024 г. туристите са похарчили 157,3 млрд. долара в калифорнийските бизнеси, което е с 3% повече от предходната година. Те са генерирали 12,6 милиарда долара щатски и местни данъчни приходи и са създали 24 000 нови работни места, се казва още в доклада.

"Калифорния посреща милиони посетители всяка година. Ние също така осъзнаваме, че напредъкът на нашия щат е застрашен от икономическите последици от тази федерална администрация и сме ангажирани да работим за защита на работните места и да гарантираме, че всички калифорнийци ще се възползват от процъфтяваща туристическа индустрия", заяви Нюсъм.

Една област, която буди безпокойство у Нюсъм и други щатски служители, са посещенията на канадци, които са похарчили 3,72 млрд. долара за пътувания до Калифорния миналата година. Много от тях бойкотират САЩ след митата и реториката на Тръмп, включително многократното му предложение Канада да стане американски щат. Посетителите от Канада са намалели с 12% през февруари, първия пълен месец след встъпването в длъжност на Тръмп, в сравнение с предходната година, съобщиха щатски служители.

Миналия месец Нюсъм и Visit California, организация с нестопанска цел, финансирана от туристическата индустрия, обявиха нова маркетингова кампания, насочена към канадски туристи.

Губернаторът от Демократическата партия, вероятен кандидат за президент през 2028 г., използва икономическото влияние на щата, за да оспори търговските и други политики на Тръмп, представяйки Калифорния като глобална икономическа сила, позиционирана да се противопостави на федералните действия, които според него биха могли да навредят на ключови индустрии.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна