Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков.
Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка започва още с раждането, като до 35-годишнина на човек загубата на нервни клетки е 1% на година. Когато количеството е значително по-голямо, става дума за болест.
Болестите, които водят до загуба на нервни клетки, не са напълно разгадани от специалистите. Не се знае точната причина за развиването на деменция, Паркинсон, Алцхаймер, макар че генетиката напредва в това отношение, разказва д-р Нейков. Черепно-мозъчна травма, инсулт, менингит, различни ендокринни заболявания могат да доведат до церебрална атрофия, казва още специалистът.
Невродегенеративните заболявания засягат най-често хора над 60-годишна възраст, което ги прави по-трудни за проследяване, допълва неврологът.
Големината на мозъка не е свързана с коефициента на интелигентност, изтъква д-р Нейков.
Неврологът коментира положението на пациентите с деменция в България. Заболяването се следи добре, но след диагностицирането и предписването на лечение грижата остава в ръцете на семействата, по думите на д-р Нейков.
Чуйте повече по темата в звуковия файл: