Екип от астрономи е успял да чуе "музиката" и да изследва вътрешността на тип звезда, която досега се е смятала за твърде "тиха", за да бъде изследвана. Това съобщи португалското обществено радио и телевизия, като цитира проучване, публикувано в научното списание The Astrophysical Journal.
От обсерваторията в Хавай учените, с помощта на най-съвременното устройство Keck Planet Finder, са открили вълнообразните трептения в звездата HD 219134.
Подобно на музикалните инструменти, звездите резонират с естествени честоти, които астрономите могат да "чуят" с правилните инструменти – област на изследване, наречена астеросеизмология, която изучава вътрешната структура на звездите чрез отчитане на техните честоти.
"Вибрациите на една звезда са като нейната уникална песен", каза Ягуан Ли, водещ автор и докторант в Института по астрономия към Университета на Хавай, в изявление, цитирано от португалската обществена медия. Той обяснява, че "чрез слушане на тези трептения можем точно да определим масата, размера и възрастта на една звезда."
Досега са записвани "звездните песни" от звезди, по-горещи от Слънцето, с помощта на космически телескопи на НАСА. Но трептенията на HD 219134 – по-хладна, оранжева звезда само на 21 светлинни години разстояние – са твърде фини, за да бъдат засечени от тези телескопи.
В първото астеросеизмично изчисление учените определиха възрастта на HD 219134 на 10,2 милиарда години – повече от два пъти възрастта на Слънцето, измерване, което "има важни последици за разбирането на стареенето на звездите."
Те също така откриха, че тази звезда изглежда по-малка, отколкото е било показано от измервания, различни от астеросеизмичните.