След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия.
Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май.
Тази година в състезанието участват 37 страни, като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в предходните години. Голяма част от държавите участват с песен на националния си език.
Има и своеобразен рекорд - три от песните са италианоезични. Тази, която ще бъде изпълнена директно на финала в събота, без да минава ситото на полуфиналите, е "Volevo essere un duro" на 31-годишния Лучо Корси. Той се класира на второ място през февруари на фестивала в Санремо, спечели и наградата на критиката. Победителят от "Санремо 2025" Olly се отказа от възможността да представи Италия на "Евровизия", той спечели най-стария песенен фестивал в света с "Balorda nostalgia".
Още на първия полуфинал във вторник (13 май) в пряка конкуренция ще се изправят победителят от селекцията на Сан Марино Габри Понте и спечелилият естонската национална селекция на "Евровизия" - Томи Кеш. И двамата ще представят песни на италиански език.
Песента "Tutta l'Italia" на италианския диджей и продуцент Габри Понте беше откриващата сигнална песен на "Санремо" в петте фестивални вечери, без да участва в конкурсната програма.
33-годишният Томас Тамеметс от Талин, познат със сценичния си псевдоним Томи Кеш ще представи Естония, а песента му "Espresso macchiato" e изцяло на италиански език. Но според мнозина италианци тя е с доста простоват текст и пълна с клишета за Италия. В различни медии имаше дискусии и анализи, според които песента на Томи Кеш директно обижда италианците, наричайки ги "мафиоти", които се потят и само ядат спагети и пият кафе еспресо макиато.
От Сдружението за защита на околната среда и правата на потребителите поискаха естонската песен да бъде дисквалифицирана от "Евровизия". А зам.-председателят на Сената от партията "Лига" Джан Марко Чентинайо каза, че Томи Кеш трябва да дойде в Италия, за да види как работят порядъчните хора, преди да пише такава глупава песен, пълна със стереотипи.
От предаването "Пропаганда лайв" на телевизия La 7 попитаха в пряко включване естонския изпълнител какво знае за Италия и защо се доверява на такива клишета за тази страна?
Какво отговори той, чуйте в звуковия файл, подготвен от кореспондента на БНР Елена Шаханова: