В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Капка Тодорова, кореспондентка на "Клуб Z" в Берлин.
Германия – "фатален сигнал към Европа"
"Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в крайна сметка, е в техните ръце, но ще бъде много трудно. Защо е фатално? Защото Европа очаква силния германски лидер, за Германия се очаква да поеме водещата роля, която САЩ отхвърлиха след идването на Тръмп на власт, именно така нареченият "лидер на свободния свят", така бяха наричани САЩ до 20 януари тази година. Явно те вече не са това, но лидерска роля трябва да има и Европа очаква тя да се поеме от Германия.
Канцлерът Фридрих Мерц заяви готовност да отговори на тези искания. Смятам също така, че и външнополитически той ще е много добър канцлер. Той и показва това още първия ден от своето управление. Замина веднага. Това е традиция да се отиде във Франция и в Полша, два от най-важните съюзници на Германия. Пренебрегването на приятелство с Франция при Меркел и Шолц ще бъде възродено. Така че Германия и Франция отново да се превърнат в мотора на Европа – не само икономически, но и политически.
Но фатално, разбира се, е, когато Мерц не е избран от Бундестага при първото гласуване, което се случва за първи път в новата история на Германия, и означава, че това правителство ще работи в много трудна парламентарна обстановка и много трудно ще проведе своите политики за реформи.
Оказва се, че дори и в собствените им редици – на християндемократите и социалдемократите – има хора, които не са съгласни, но пък явно не събират смелост да го кажат открито."
Парламентите
"Оптимистичната част от тази случка е, че парламентаризмът в Германия все още е жив, демокрацията си има своите процедури и те работят. И германските депутати, дори и тези от крайната десница и от левицата, колкото и крайни да бъдат в някои свои виждания, продължават да се подчиняват на демократичните процедури в парламента. Така че това наистина бе един феноменален акт.
По моя груба сметка, минимум пет хиляди души участваха в този ден, в това в рамките на следващия час да се прегледат предписаните процедури в закона и всички парламентарни фракции да се консултират помежду си и да стигнат до общото заключение, че е добре да гласуват пак. Това бяха много юридически консултации, много консултации между фракциите. Пет хиляди души успяха да се стиковат и да си свършат работата.
В същото време, доста по на изток от Германия, но не чак толкова далеч, е българският парламент, в държава също част от Европейския съюз и какво виждаме ние тук у нас?
Съпоставката е, че в България има един парламент, който е изключително неефективен и в най-добрия случай, ако работи, се занимава със себе си. Виждаме как вече три седмици парламентът всъщност се занимава с това да нарушава законите и да поощрява нарушители, и то големи, корупционни и контрабандисти. Опозицията е твърде малка, явно, реалната опозиция."
"Попитах Пеевски за канала"
"На господин Борисов и на господин Пеевски и на всички все пак да им припомним, че парламентът не е прокуратура. Парламентът е законодателната власт, а в демократичните държави властите са разделени. Т.е. господин Борисов може да го е попитал, а господин Пеевски може да е казал така, всичко е чудесно, но това не ни носи на нас никаква важна информация, освен че те са приятели, явно, защото твърдят, че не са.
И когато г-н Борисов твърди, че властите в България са разделени, не би трябвало да им иззема ролята и да излиза да казва, той ми казва, че не е направил нищо, и дори да му го е казал, това е нередно изявление, нередна е идеята, дори да излезе пред журналисти и да казва такива неща, това не е неговата работа. Той може да му вярва в лично качество, и той лично да смята, че е прав, но пак не е негова работа. Такива неща се установяват с доказателства. Вероятно господин Пеевски е заблудил господин Борисов и той така излиза пред журналистите и явно е заблуден."
Европа, Тръмп, войната в Украйна и куп дезинформация – кое е истинското предизвикателство
"Най-голямото предизвикателство е дезинформационната война, за мен. Защото останалите те се движат от някакви факти, има някакви случки, решения, срещи.
Европа търпи критика, че остави да бъде изненадана от нещо, което се знае от 20 години и не го казва само Тръмп, че САЩ все повече се оттеглят от тази си роля. Тръмп го прави по много брутален начин, но, нарушавайки техни вътрешни закони, договорки с изказванията си, които са брутални също. Но всъщност това не е изненадащо и можеше да се очаква, трябваше да има план "Б". Европа отдавна трябваше да осъзнава, че трябва да поема лека-полека тя лидерската роля, сама за себе си.
Но фалшивите новини, това е за мен чумата и холерата на новото време. Защото имаме цели народни групи, които да вземат решения за живота си, които, както, ето дори в САЩ, хората, които масово гласуваха за Тръмп в тези региони, също са първите, които ще пострадат от мерките, които взема Тръмп. Това го виждаме и у нас.
Хората, които масово гласуват, възможно заради стимули или заради репресии, или просто заради фалшиви новини, гласуват масово за партии, които работят срещу тяхното благоденствие, срещу добрия им живот и срещу техните интереси. Живеем във време на повторени по сто хиляди пъти лъжи, които се превръщат в истини."
Заплахата зад тезата: "Европа се движи по пътя към еврофашизъм"
"Русия вече струпва войски по границите, близо до Балтийските държави, близо до Полша и Европейският съюз е притеснен. Всички страни, включително Германия, предприемат мерки за увеличаване на военния бюджет. Ясно е, много разузнавателни агенции казват, че се подготвя нападение срещу Европа и че то може да е дори до година. Т.е. имаме един голям агресор на границите с Европа и би било изключително наивно да не се подготвяме за защита. Така че аз смятам, че въпросът не е дали, а кога.
Но Европа е втората по сила икономика в света, също така е и добре военно оборудвана – разполага с модерните технологии, с които разполагат и САЩ. Тоест условията са налице Европа да бъде силна и да може да се защити.
Проблемите са от това, че сме демократична общност от 27 държави, плюс партниращи или кандидатстващи, и съответно решенията се вземат бавно, а има и пробиви в България, в Унгария, които биха могли да блокират тези решения, така че това забавя и затруднява всичко. Затова казвам отново, че фалшивите новини са повече проблем, защото тези пробиви, политики, които прокарват тезите на Путин, си служат с лъжи, с пропаганда, за да убеждават все повече хора, че всъщност Русия е правата и има право да напада държавите."
"Европа няма своя визия за края на войната..."
"Бих искала да кажа на господин Радев, че Русия печели във Втората световна война благодарение на огромното количество оръжия, които САЩ, Великобритания и другите съюзнически държави доставят на Съветската армия. Така че видимо от близката история е, че тази героична победа на Съветската армия се случва най-вече благодарение на оръжията, които Западна Европа и САЩ им доставят. Така че да не се притеснява г-н Радев за оръжията, които се доставят на Украйна."
Колко да е силна Европа
"Демокрацията е да има хора като Фицо или като ситуацията в Румъния. Ето, румънците са гневни на досегашните управляващи заради големите кражби, заради бавното възстановяване на икономиката. Идентична ситуация като са в България. Унгария, България, Румъния – в този ред сме последно в класацията, така да се каже, на корумпирани европейски държави.
Но все пак искам да кажа, че във всяка демокрация все пак всички се слушаме, включително и хората, които имат по-различни виждания.
Според мен, ако се спазват демократичните процедури, демокрацията ще спечели.
Вярвам, че дори и да е много трудно, дори да има завои или крачки назад, въпреки това европейската демокрация ще е победител."
Снимка – личен архив