Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веригите трябва да въведат двойния етикет - в лева и евро

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще открадне парите им в банките. Той посочи, че трябва да се говори откровено за страховете и притесненията на хората очи в очи, а не да се води кампания по радиото. 

"При сегашното ви законодателство, при взимане на решенията от Съвета на Европа никой няма да може да пипне вашите пари в банката. Те ще останат със силата си на покупателна способност, каквато имат и в момента, просто върху тях няма да пише лева, а евро", категоричен е икономистът. 

Той припомни, че от доста време настоява в социалните мрежи, че големите вериги трябва да обявят цените в две валути - в лева и евро, за да могат хората да видят какви ще бъдат цените, когато изчезне българският лев. И тъй като те не го правят, това е резултатът - страх, незнание и победа на пропагандата и манипулациите. Стоев отново ги призова да не чакат да бъдат задължени със закон, а да въведат двойния етикет и да обявят цените на основните хранителни продукти както в лева, така и в евро. По думите му някои по-малки търговци вече го правят. Според икономиста, когато клиентът види двете цени в голямата верига, ще разбере дали цената ще скочи двойно, или ще остане същата. 

Стоев посочи, че мобилните оператори вече фактурират услугата си в двете валути и това ще бъде курсът при влизането в еврозоната - 1,95583. И се обърна към президента: 

"Това е цялата идея г-н Радев! Точно тези хора, на които вие твърдите, че не вярваме, да им вържем ръцете, за да не могат да променят курса. Колкото повече тупате топката, толкова повече им давате власт, те да правят нещо с нашите пари по различен курс. Точно това е демагогията на това предложение. Всъщност вие казвате, че искате демокрация и свобода на хората, а давате свобода на Пеевски и другите в парламента да правят каквото си искат с нас. Така че помислете още веднъж! Аз искам да им вържете ръцете, да не могат да правят с моите пари каквото си искат, а вие им давате повече шанс да правят с моите пари каквото си искат", каза икономистът, като добави, че хората трябва да бъдат успокоени, като им се покаже колко ще струват сиренето, яйцата и млякото при двете валути.

Според него ако някой, като например "Възраждане" се опитва да оспори официалната статистика, която прави преброяванията и всякакви други индикатори за живота на българите, трябва да отговори каква е другата реалност, която предлага. Ако някой пита в истинска реалност ли живеем, не живеем ли в „Матрицата“, по-скоро въпросът е: как да излезем от „Матрицата“. 

Анализаторът е убеден, че везните в конвергентния доклад, който очакваме, клонят по-скоро към "да" за влизането ни в еврозоната. Той заяви, че България изпълнява своите критерии към Маастрихт и всички други партньори в еврозоната и ЕС,  поддържа стабилно ниско ниво на държавен дълг и все още успява да укроти своя бюджет в нормален дефицит с всичките условности на това при последния бюджет. 

По думите му инфлацията у нас е по-скоро внесена, като става дума за внос на суровини и продукти, които се търгуват през граница и поскъпват навсякъде в Европа. 

"Разбира се има и вътрешна инфлация, свързана с това, че на хората заплатите растат доста бързо, в сравнение с тези в Европа и това е нормално – ние догонваме. Когато растат по-бързо доходите, ще растат по-бързо и услугите. И не на последно място инфлацията, свързана с цените на имотите. Помпането на ипотечните кредити, означава по-бърз ръст не само не цените на имотите, а и на услугите, свързани с тях – мебели, строителни услуги и др. В резюме – да, инфлацията може би е по-висока от други страни в еврозоната, но няма какво да се направи по въпроса, това всичко е по силите на България", смята икономистът.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна