На 28 април 2025 г. в 12:33 ч. местно време енергийните системи на Испания и Португалия преживяха пълен срив. Малък район на Франция, близо до границата с Испания, също беше засегнат от инцидента, но за много кратък период от време. Останалата част от европейската енергийна система не беше засегната от енергийния колапс.
Малко след полунощ на 29 април 2025 г. процесът по възстановяване на електропреносната мрежа беше завършен в Португалия, а около 4 ч. на 29 април възстановяването беше успешно приключено в Испания.
След енергийния срив обаче последва буря от дезинформация, в която се твърдеше, че активното използване на електричество от възобновяеми източници е довело до проблема.
Според статия в британския вестник "Телеграф" Испания и Португалия са станали уязвими спрямо подобни инциденти с тока заради това, че разчитат все повече на слънчева и вятърна енергия. В същото време нито един от експертите, цитирани в публикацията на британското издание, не прави това заключение.
Пост в социалната мрежа "Екс" гласи, че "властите обвиняват за масираното спиране на тока в Испания, Португалия и Франция слънчево изригване". Постът в "Екс" е видян над милион и половина пъти. Подобни твърдения бяха активно споделяни също във "Фейсбук" и имат хиляди споделяния.
Снимката на слънчево изригване обаче е на НАСА и на нея се вижда реалната му дата - 10 май 2024 г. Следователно то не е причината за проблема.
Според други поддръжници на конспиративни теории обаче слънчевото изригване е само начин да бъде прикрито, че възобновяемите източници са причинили проблема. "Спирането на тока в Испания показва защо зелената енергия не работи", пише консервативен коментатор в "Екс".
След срива испанският премиер Педро Санчес определи като лъжи твърденията, че зелената енергия е станала причина за инцидента с тока. Той също така разкритикува хората, които правят връзка между случая и използването на вятърна и соларна енергия.
"Тези, които свързват срива с липсата на ядрена енергия, или лъжат, или демонстрират своето невежество", заяви Санчес.
Испанският енергиен мозъчен тръст "Фундасион реноваблес" (Fundacion Renovables) излезе със специално изявление по случая.
"Фактът, че Испания има високо производство на електричество от възобновяеми източници няма връзка със сривовете на мрежата", посочва от организацията.
"Съжаляваме, че изключително сериозна ситуация е използвана за разпространяване на неистини и генериране на дезинформация в една вече много сложна ситуация за всички засегнати граждани", допълват от фондацията.
Какво сочи разследването на инцидента до момента:
Внезапна загуба на мощност в подстанция в испанската провинция Гранада, последвана секунди по-късно от сривове в провинциите Бадахос и Севиля, е предизвикала безпрецедентния срив в електрическата система в Испания и Португалия на 28 април. Това обяви на 14 май пред испанските депутати в долната камара на парламента испанският министър на екологичния преход Сара Аагесен. Тя каза още, че трите първоначални инцидента са довели до загубата на 2,2 гигавата електричество, което е отключило серия автоматични прекъсвания в мрежата.
Аагесен подчерта, че причината за трите срива на мощност предстои тепърва да бъде установена и разследването ще отнеме време. "Анализираме милиони елементи с данни", посочи министърът, цитирана от агенция "Ройтерс".
Говорител на испанския мрежов оператор "Ред Електрика" (Red Eléctrica, съкратено изписвана като REE и част от дружеството Redeia) обяви, основната електропреносна система в страната не е имала инцидент на 28 април преди срива.
Той уточни, че загуба на мощност е "настъпила по причини извън" мрежата, като е възможно това да е било в самите електроцентрали или в по-малки мрежи, които не са управлявани от "Ред Електрика".
Испания има план постепенно да спре да използва ядрена енергия до 2035 г. и към 2050 г. електрическата система на страната да бъде изцяло базирана върху възобновяеми източници на енергия, постигайки климатична неутралност.
Критиците на тези идеи обаче твърдят, че точно зелената енергия е допринесла за срива в електрическата система заради относително малкия дял в нея на мощност от ядрени централи и такива, които оперират с изкопаеми горива.
При представянето на данните от разследването на инцидента от 28 април Аагесен обаче защити енергийната политика на правителството, обяснявайки, че възобновяемите източници на енергия са намалили сметките за ток на домакинствата и бизнеса. Според нея това ще позволи на Испания да привлече повече инвестиции, докато осигурява енергийна автономия в период на геополитическа нестабилност.
Освен това електрическата система страната продължава да използва същото ниво на ток от възобновяеми източници, което е използвала и преди срива.
"Микс с повече възобновяеми източници на енергия намалява външните рискове. Това ни позволява да очакваме, да се адаптираме и да реагираме бързо при каквато и да било възможна ситуация", обясни Аагесен.
Министърът на екологичния преход посочи още, че според наличната информация, половин час преди прекъсването са били регистрирани "две колебания в иберийската система с останалата част на европейския континент".
Това наблюдение съвпада с предварителните доклади на Европейската мрежа на електроенергийните системни оператори (ENTSO-E). Мрежата също отбеляза "два периода на колебания в мощността и честотата в синхронната зона на континентална Европа".
Към момента разследващите са изключили като възможни причини кибератака срещу мрежата на "Ред Електрика", дисбаланс в доставките и потреблението, както и недостатъчен капацитет на мрежата, посочи Аагесен. Случаят е изключително комплексен и разследването продължава, уточни тя.
Разследването на испанските власти към момента сочи, че внезапна загуба на мощност в подстанция в Гранада, последвана от сривове в провинциите Бадахос и Севиля, е предизвикала срива в електрическата система в Испания и Португалия на 28 април. Това е отключило серия автоматични прекъсвания в мрежата. Причината за загубата на мощност все още не е ясна, но за момента няма никакви доказателства, че активното използване на възобновяеми енергийни източници е причинило инцидента.
Според премиера Педро Санчес и енергийни експерти публикациите, свързващи зелената енергия с инцидента с електричеството от 28 април, са дезинформация. Следователно твърдението, че зелената енергия е причинила срива в електрическата система на Испания и Португалия, е НЕВЯРНО.
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg. Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck