По неофициални данни в Япония са се установили за постоянно не повече от 600 българи. По техни думи, сред японците има много топло и приятелско отношение към България. Не е мит, че в Япония познават страната ни като "родината на киселото мляко", но също така е неоспорим факт, че през символиката на този разпознаваем продукт, протичат различни културни и икономически контакти между японци и българи. За японците България е страна с красива и съхранена природа и с добри и гостоприемни хора. За българите пък, най-силно впечатление прави безупречният ред и педантичната толерантност в отношенията между хората в Страната на изгряващото слънце. "Японците като че са създадени за суров и труден живот, така че се опитват въпреки обстоятелствата да могат да преодоляват задружно трудностите, пред които са изправени" – казва нашата сънародничка Юлияна Антонова – Мурата, която дълги години живее в Япония и работи за сближаване на двата народа.
"Там никой не е повече от другия. Японецът се отнася към всичко с търпение и дава максималното от себе си и в работата си, за колектива, и за семейството си" – каза неотдавна Юлияна Мурата в интервю за Радио България.
Сега, 55 години след първото международно изложение в Осака, страната ни отново се завръща със свой павилион в Япония. България е сред участниците на ЕКСПО 2025, което беше открито през април месец и продължава до октомври в търговската столица Осака. При първото ни участие на изложението през 1970 г., сред посетителите на българския щанд бил и тогавашният император Хирохито. Той опитал българското кисело мляко и останал изключително впечатлен. Новината бързо се разчула и скоро родното кисело мляко станало предпочитана храна за японците.
С него е свързан и "Лакто-чан" – настоящият талисман на българския павилион. Името на усмихнатото човече, което е специален символ на страната ни за ЕКСПО 2025, съчетава названието лактобацилус булгарикус /Lactobacillus bulgaricus/ и японската наставка "чан", която пък се добавя към имена на близки приятели в Япония в знак за проявен интерес, нежност и привързаност. На изложението в Осака се представят над 160 държави с интерактивни експозиции и демонстрации на авангардни технологии като изкуствения интелект и роботиката.
18 май беше официалният Ден на България в рамките на световния форум. На официалната церемония на Българския щанд присъства и президентът на Румен Радев. В приветствието си той открои отношенията на искрено приятелство между България и Япония като важен приоритет за българската външна политика. И отбеляза още, че нараства интересът на японския бизнес към възстановяване и завръщане на дейността им в България. По думите на държавния глава, японците осъзнават предимствата на България в областта на високите технологии, иновациите, изкуствения интелект, както и нашето стратегическо географско положение и високо квалифицирания човешки капитал. За това подсказва и статистиката. Само за един месец българският павилион на ЕКСПО 2025 в Осака е посетен от 50 хиляди души. Очаква се над 30 млн. туристи да посетят Осака в рамките на изложението.