Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За сладостта и горчивината...

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: Ани Петрова

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и "белезите", които оставя в организма и човешкото тяло.

Особено внимание опитният ендокринолог обърна на откриването и диагностицирането на диабета, което е изключително трудно поради липсата на изявени симптоми. Поради това голяма част от популацията живее с болестта без дори да подозира. Все пак при един от двата най-разпространени типа – тип 2, има леки признаци – като често уриниране, особено през нощта, и сухота в устата. Но най-сигурният метод са кръвните изследвания, които реално показват нивото на кръвна захар. Поради това всеки от нас също носи отговорност за своя здравен статус и е препоръчително да правим такива изследвания поне веднъж годишно. Ако обаче в рода ни има доказано боледуващи, честотата на прегледите трябва да бъде на 6 месеца.

Колко важен фактор е т.нар. гликиран хемоглобин? – попитахме проф. Танкова. "Този показател, поясни тя, е свързан с контрола на средното ниво кръвна захар в рамките на последните три месеца. Но той не показва пиковете, а дава осреднена стойност. Така че по-достоверният показател е т.нар. обременяване, което вече има и по-иновативни приложения, а не само с вземане на кръв чрез убождане през определен интервал от време".

Достатъчно внимание отделихме с нашата събеседничка на личната ни отговорност пред здравето. Тя се изразява не само в периодичните изследвания и консултации, но и в поддържането на оптимално телесно тегло, както и във воденето на здравословен начин на живот. Всеизвестно е, че наднорменото тегло, което свързваме с метаболитен синдром, е изключително важен фактор за "отключването" на диабет.

Особено място в дискусията "За здравето" по БНР тази събота, зае проблемът за начините на отслабване. Освен класическите хирургични или медикаментозни методи, напоследък е модно да бъдат използвани противодиабетни лекарства. Именно този факт създаде на няколко пъти проблем със снабдяването на страдащите от диабет, а както разбрахме в последно време той е причина и за своеобразна война между фармацевтичните компании. Освен в зоната на морала, проблемът опира и до лекарската етика и медицинската целесъобразност.


Д-р Ирина Лазарова
В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" включихме и д-р Ирина Лазарова – психиатър, удостоена с годишната награда на името на доц. Георги Койчев, известен лекар от близкото минало, интелектуалец и ерудит.


Следващата събота ще говорим за изкуството да лекуваш и да твориш. На 24 май ще ни гостуват две дами – проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова. С българско слово и на фона на българска музика ще дискутираме по проблемите на нефрологията и психиатрията, но не само. Ще говорим за авторските романи, драматургия, разкази, картини на нашите гости…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна