Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като Световна среща на българските медии и тази година неговото 20-о издание ще се открие на 24 май в Националния пресклуб на БТА.
Основната цел на този професионален форум е комуникация и изграждане на мрежа и установяване на взаимоотношения на сътрудничество между български журналисти от цял свят. Освен това той осигурява възможност за общуване и обмяна на опит между медиите на сънародниците извън България. На него те представят проблемите и предизвикателствата в работата си пред по-широк кръг хора, сред които и представители на държавните институции.
Форумът има своята 20-годишна история, като любопитен факт е, че домакин както на първото издание през 2005-а, така и на тазгодишното е София, отбелязвайки важни годишнини, свързани с българската писменост. Първото издание на медийната среща съвпадна с честването на 1150 години от създаването на кирилицата, а мотото тогава беше "1150 години азбука". През настоящата 2025 година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата, а темата на срещата навръх 24 май ще бъде "Медии и знание". Очаква се в нея да се включат представители на 34 медии от 25 държави, които за пореден път ще отправят посланието, че България трябва да има ясна програма за подкрепа на българските медии по света. Защо това е важно и какви хора се захващат със издаването на български медии зад граница – обяснява директорът на БТА Кирил Вълчев в интервю за Радио България:
"Благодарение на тях се поддържа духът и на децата, които се раждат в български семейства. Защото, кой знае какви превратности на съдбата би имало през годините, които може да накарат част от тях да изберат да се завърнат в родината на своите предци. Дори да останат там, където са, те са най-силните посланици и помагат на България с приобщаването си към местните общества."
"Медии и знание" – това е мотото на Световната среща на българските медии тази година.
"Медиите са един от източниците на знание за днешния ден. Затова може да се каже, че журналистите са като учители. Учителите обаче използват натрупаното знание от миналите години, предават го на учениците и ги учат как да използват натрупания опит. Медиите, от своя страна, носят знанието какво се случва днес и затова са толкова важни – пояснява Вълчев и допълва: – По повод злободневния дебат за финансирането на обществените медии, аз бих помислил за разширяването му – как да се намерят форми на финансиране чрез програми от цялото общество. Освен това мисля, че си струва да кажем, че журналистите трябва да бъдат поне толкова добре възнаградени, колкото учителите. Затова едно от другите важни послания на тази среща е да помогнем на онези, които носят знанието за днешния ден, да могат да го правят по-добре, да се обновяват, привличайки млади хора. Част от този процес са и медиите по света, които говорят и пишат на български език."
Програмата на празничния 24 май ще бъде изключително наситена. Ще започне с валидиране на специална пощенска марка с изображенията на светите братя Кирил и Методий от Клисурския манастир, недалеч от Вършец. След това е предвидено тържествено шествие от площад "Независимост" до паметника на Кирил и Методий пред Националната библиотека, където ще бъде поднесен венец.
"Ще има откриване и в Националния пресклуб на БТА. Символично поканихме да го стори Цар Симеон Втори, както преди 20 години през 2005-а. Очакваме вицепрезидента г-жа Илияна Йотова, министъра на туризма Мирослав Боршош, който е сред основателите на първата "Асоциация на българските медии по света" преди 20 години, кмета на София Васил Терзиев и председателите на свързаните с темата парламентарни комисии – Тошко Йорданов и Йорданка Фандъкова – председатели на комисиите по култура и медии и външна политика."
След официалната част е предвиден работен панел, посветен на културата в медиите. В него ще участват представители на български медии, които трайно работят за представянето на българската култура. Българското национално радио е сред тях и ще бъде представено от генералния директор Милен Митев.
Вторият панел ще бъде посветен на новото знание в медиите. Една от целите е да обсъдим не просто съдържателния план, но и начина, по който се предава това ново знание. В него ще участват министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, председателят на БАН Евелина Славчева и редица представители на медии, които са най-технологично напреднали.
Срещата ще продължи до 26 май със събития и във Вършец, с което организаторите искат да насочат вниманието към Северозападния район на България, който има нужда от още развитие, за да излезе от статистиката като най-бедния в ЕС. В последния ден от срещата всички участници са поканени на заключителна конференция по проекта на БТА "Европа на Балканите – заедно чрез знание".