Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поп арт културата завладя галерия Графикарт с "BLACK&WHITE" на J.PANK

7
J.PANK
Снимка: Ани Петрова

За първи път през последните десет години Йордан Панков, известен като J.PANK, показва свои графични творби в галерия "Графикарт" от днес до 4 юли 2025 г. Ретроспекцията на неговата графична медия е обединена под името "BLACK&WHITE" и показва  линогравюри от различни периоди в кариерата на Йордан Пенков от 97-ма година до днес. J.PANK не изневерява на своите основни търсения в поп арт културата, с изображения на инфанти чрез изразните средства на комикса и кралски особи с поп арт звучене, но любителите на графиката ще видят и графични листове с абстракции, преплетени с митология в мексикански стил.

В изложбата "BLACK&WHITE" феновете на J.PANK ще видят нещо необичайно и различно за художника. Провокацията отново  присъства, но този път предимно в черно-бяло. Това е разказ за пътя на Йордан Панков към J.PANK и за неговото майсторството в линогравюрата, с което ще ни преведе през своя творчески път и ще разкрие частица от себе си, за да разберем по-добре неговите търсения, неговите призиви за „събуждане“ от илюзорната приказка на консуматорското общество.


Казват, че всичко е или черно, или бяло, но винаги от някъде се появява нещо цветно, дори и в графиката. Цветовете са условността, както в живота, така и в графиката. Те са думите в изкуството, а тяхната яркост е пунктуацията. В света на изкуството поп артът постави цвета на челно място, чрез него той засили въздействието на изображението. С ярки цветове, с предмети от една зараждаща се материална култура, поп артът имаше за цел да осмее и да се противопостави на академичните порядки в изкуството, да се бори срещу установения ред, но се превърна в пророческо изкуство на общество, което върви към своето самоунищожение. 

В творчеството на J.PANK, точно тази компилация от ярки цветове с изображения от поп арт културата, манга комиксите, преплетени с исторически моменти от забравени картини карат т. нар бърз образ да остави трайна следа, която ни кара да мислим върху днешния свят. Да излезем от незаинтересоваността и да се върнем към емпатията тук и сега в настоящия момент.


Чрез изложбата "BLACK&WHITE" J.PANK ни връща в детството с любими анимационни герои, които ни напомнят да не забравяме детето в нас, да се радваме на истинските неща, да се оставим да изпитваме всякакви емоции. Осмива „бързата“ любов, обезценяването на жената и на човека като цяло, осмиването на парите, които са обезчовечили изцяло хората и са ги превърнали в егоцентрици. Разказва отново и отново болезнени истории за съвремието до втръсване, за да се опита да „събуди“ поне част от зрителите. Ретроспективните му творби  ни показват и разказват кой е Йордан Панков и как е започнал неговия път към поп арт културата.

Йордан Панков или J.PANK е български художник, роден на 11 януари 1966 г. в Габрово. Работи и живее в София. Завършва Национална художествена академия през 1997 г. От 1993 г. насам има повече от 20 самостоятелни изложби и близо 50 участия в български и международни изложби, световни биеналета и фестивали. Член на СБХ от 1993 г.


Снимки: Ани Петрова

По публикацията работи: Ани Петрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени