На 10 юли 1944 г. е родена една от най-ярките поетеси на България – Ваня Петкова, оставила трайна и неугасваща след в българската и световната литература със силната си поезия и дълбоко съдържателните си романи.
И точно днес, на рождената й дата, Съюзът на българските писатели учреди Националната Литературна награда за поезия "Ваня Петкова" - още една отворена страница за безсмъртието на един поет – в продължението му с новите талантливи творци на България!
Тя е учредена съвместно със семейството на поетесата. Статутът подписаха председателят на СБП Боян Ангелов и журналистката Оля Ал-Ахмед, дъщеря на поетесата.
Нейната цел е да се запази паметта за творчеството на поетесата Ваня Петкова и да се отличат съвременни поети, създали произведения в контекста на българската литературна традиция.
С Националната литературна награда за поезия "Ваня Петкова" ще се отличават само български автори за постижения в областта на поезията, любовната лирика, или социално-ангажиращи художествени произведения в духа на посланията на Ваня Петкова, считани за принос в националната литература.
Наградата ще се връчва на две години по повод 1 ноември – Ден на народните будители.
Поезията на Ваня Петкова е преведена и издадена на 15 езика, сред които японски, арменски , арабски и хинди. Нейна духовна наставничка е била Елисавета Багряна.
Често е определяна като "бунтарката на българската литература".
Нейна е фразата: "Не бъдете шовинисти, а обичайте България! Тя е нашата родина. Родината на българите, на българските турци, българските роми, гагаузи, арнаути, черкези, арменци, евреи. Това е нашата родина".
Снимки: Личен архив