Стилияна Николова с леки промени в съчетанията, рокади в ансамбъла
публикувано на 14.07.25 в 12:54
Невяна Владинова, Стилияна Николова иш Валентина Иванова (отляво-надясно)
Снимка: БГНЕС
Европейската вицешампионка в многобоя от Талин 2025 Стилияна Николова има леки промени в съчетанията преди Световното първенство по художествена гимнастика, което ще се проведе от 20 до 24 август в Рио де Жанейро (Бразилия). Това разкри нейната треньорка Валентина Иванова.
"Проведохме лагер във Варна три седмици след Европейското първенство. Направихме леки промени в съчетанията, за да наблегнем повече на артистичността. Оценките от Талин ни дадоха знак, че трябва да вземем мерки. Не бих казала, че сме улеснили композициите, просто сега са по-удобни за нея. Сега ни предстои Световна купа в Милано, след което на 9 август пътуваме за Бразилия и ще направим лагер от 10 дни там", каза Иванова на пресконференция.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Стилияна Николова и Валентина Иванова бяха избрани съответно за спортист и треньор номер 1 на месец юни в анкетата на спортните редакции, която се организира от Пресклуб "България". Грацията печели тази награда за трети път след септември 2022 и май 2024 година, а специалистката е отличена за първи път.
"Благодаря Ви, че винаги оценявате нашите успехи. Подготовката върви спокойно. На Световното първенство психическата устойчивост е най-важното за мен. С годините се научих да преодолявам емоциите и напрежението", заяви Николова, която има сребро в многобоя и три златни отличия на финалите на отделните уреди в Талин 2025.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Очаквам така, както Стилияна се справи на финалите на Европейското, да го повтори и на Световното в Бразилия. Надявам се тя да запази концентрацията си до края, защото състезанието ще бъде много тежко. Очакванията ми са да си изиграе съчетанията по начина, по който ги тренира всеки ден", добави Валентина Иванова.
На пресконференцията присъства и вицепрезидентът на Българската федерация художествена гимнастика Невяна Владинова, която пожела успех на състезателките в Рио де Жанейро.
"Пожелавам успех на всички в Бразилия, защото освен Стилияна Николова ще участва Ева Брезалиева и момичетата от ансамбъла. Има и отборна надпревара. Съдии ще бъдат Християна Тодорова и Филипа Филипова, Мария Петрова е там като част от Техническия комитет на ФИГ. Аз не обичам да правя прогнози, всички тръгват с максимални цели, важното е момичетата да си изиграят съчетанията", каза Владинова, а относно подготовката на ансамбъла добави: "Всичко е спокойно в ансамбъла. Има смяна на състезателки, търси се най-успешен вариант. Олимпиадата е далече и сега е време да се изпробват гимнастички".
Владинова не назова конкретни имена на гимнастички, като каза, че промените в ансамбъла ще станат ясни при официалните заявки за Световното първенство.