Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задава се Първият фестивал на българските фолклорни състави от чужбина на родна земя

Хор „Бели рози“ – Пескара, Италия
Снимка: folkloreassociation.eu

Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и популяризират българската традиция извън пределите на родината.

От 23 до 26 юли Велико Търново става столица на фолклорните състави, създадени от наши сънародници, живеещи зад граница.  Организатор е Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ), в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ ) и в партньорство с националната секция на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства (ЦИОФФ(Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk ArtsCIOFF). Поканата е към всички любители на нашенските фолклорните ритми от чужбина – да  станат част от това първо по рода си събиране в България. Кулминацията в програмата е големият концерт на 25 юли на сцената на Летния театър във Велико Търново, от 20:00ч. А преди това ще се извие дълго хоро около емблематичния за града паметник "Асеневци".

Ансамбъл „Балгарче“ от Винга, Румъния

За Първия фестивал на фолклорните състави от чужбина идват 11 състава, но ще има и индивидуални изпълнители. Сред тях е народна певица от Южна Америка. която ще изпълни родопски песни. Ще участва и хор за народни песни от италианския град Пескара, идват и групи от Унгария, Франция, Германия, Швеция, Дания. Група "Българче" от румънския град Винга ще отпразнува 25-ия си рожден ден на сцената. "Залагаме доста добро начало на фестивала с богата палитра на участници от различни страни" – обобщава Радослава Недялкова, председател на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина пред Радио България:

Радослава Недялкова

"Много по-трудно е да играеш на българска земя, да се покажеш пред България, където е коренът и където е всичко, което обичаш. Много беше вълнуващо, но и дълго преживяване, докато убедим съставите от чужбина да се върнат и да играят в България,те изпитват изключителен респект към страната си. Надявам се, че следващата година ще има повече смелчаци, които ще се включат, ако го има и втория фестивал в България, защото е важно да се види, че българите, макар и в чужбина, обичат България, запазили са фолклора, съхраняват го и го разпространяват."

Хор „Нашенци“ от Милано, Италия

Около 150 човека ще дойдат, за да танцуват на родна земя. Мястото подсилва ефекта на това завръщане, затова фолклорните ни деятели се отправят към страната ни с още по-голям ентусиазъм и желание – казва ни Радослава Недялкова от Милано.

"Искаме това да не бъде само фолклорно преживяване, а да има и елемент на връщане към историята на страната ни" – допълва Николай Стоянов, директор на настоящия фестивал в България и ръководител на смесена фолклорна група от Дания:

Николай Стоянов

"Емоцията е доста голяма, защото след толкова години срещи на събора "На мегдана на другата България" в толкова много държави из Европа, и след десетото му издание, което тази година се проведе в Лион (Франция), вече е време да покажем творчеството на фолклорните състави от чужбина и в България. Това ще се случи за пръв път тъкмо тази година във Велико Търново. В програмата ще има различни мероприятия, като екскурзия до етнографския музей на открито "Етър", предвидена е и хоротека на 23 юли. Основното събитие за зрителите е на 25 – концерт на сцената на Летния театър в парк "Марино поле", където се провежда и летния фолклорен фестивал, който ЦИОФФ организира там повече от 25 години. Петъчната вечер ще бъде посветена само на български фолклорни състави от чужбина.А групата от Дания вече е готова с всичко. Още носим заряда си от събора в Лион през юни, но емоцията е голяма защото за пръв път нашата фолклорна група ще се яви на българска сцена и за пръв път у нас ще представим своето творчество. Имаме малко време до концерта, но всичко върви по план и вълнението е голямо" – споделя Николай Стоянов от Копенхаген.

Марина Папахристу от град Есен, Германия

Вижте още:


Снимки: Изпълнителна агенция за българите в чужбина, Асоциация на българските фолклорни състави в чужбина, azbukari.org 


По публикацията работи: Марта Рос
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна