В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая.
Хепатит B и C – как да се промени негативната тенденция чрез повишаване на информираността и какви са възможностите за безплатни изследвания – интервю в Lege Artis със Силвана Лесидренска, председател на сдружение "ХепАктив".
Регионалните здравни инспекции в страната провеждат безплатни изследвания за хепатит B и C. Тестът отнема 15-20 минути, като се взима кръв от пръста чрез убождане. Всички съмнителни резултати се изпращат за потвърждение до Националния център за заразни и паразитни болести. Препоръчително е да се изследват хората, получили кръвопреливания преди 1992 година, хора с повече сексуални партньори, такива, употребяващи венозни наркотици или имали друг контакт на кръв с кръв.
"Хепатитът е изключително подценявано, макар и да е социално значимо заболяване. Хепатит B и C са безсимптомни. При появата на симптоми вече е късно и това е основна причина за рака на черния дроб", обяснява Лесидренска.
Световният ден на хепатита се провежда всяка година на 28 юли, като около датата винаги има фокусирани кампании. Безплатни изследвания се извършват през цялата година по Национална програма за превенция и контрол на вирусни хепатити. Също така всеки човек между 40 и 60 години може да се изследва безплатно с направление отличен лекар.
Лесидренска насочва вниманието към необходимостта да се облекчат изискванията за лечение на хепатит. Рестриктивните изисквания, които включват чернодробна биопсия, са основната причина за намаления брой пациенти, подчертава тя. Ако процедурата се актуализира, ще се повиши процентът на пациентите, подложени на лечение.
Към момента, по думите на Лесидренска, тече обществено обсъждане на критериите за лечение на хепатит, като "ХепАктив", в качеството си на неправителствена организация, ще изпрати своето официално становище до 30 юли.
Лесидренска завършва с думите: "Призовавам хората да използват наличните възможности за безплатно изследване – през РЗИ или личен лекар."
Чуйте повече по темата в звуковия файл: