Образованието е ключът към нерешените проблеми на България, с които се борим над три десетилетия, то просветлява душите и има способността да постави основата на едно успешно общество – роля, в която водеща позиция имат учителите и следва те да бъдат приоритет на страната ни. С тези думи генералният директор на БНР се обърна към десетките представителите на български образователни средища зад граница при откриването на 18-ата годишна среща на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
"Българските училища в чужбина изпълняват още една изключително важна роля – да опазват българския език и култура" – посочи Милен Митев, напомняйки, че статистическите данни говорят за "една цяла България извън България" и именно училищата, както и българските фолклорни състави в чужбина са онази златна нишка, която свързва сънародниците ни зад граница.
"Вие поддържате тяхното българско съзнание, а нашият дълг като обществена медия е да бъдем до вас. Да помагаме гласът ви да бъде чут, да разказваме за вашите постижения и успехи, да озвучаваме вашите тревоги" – посочи генералният директор на общественото радио.
"Именно тук Радио България има особено важна роля, тъй като то, от една страна, отразява живота, успехите и проблемите на всички българи по света, а от друга страна – разказва за България на целия свят на 10 чужди езика. Радио България е естествен партньор на организации като тази на българските училища и на българските фолклорни състави. Защото именно ние сме тези, които трябва да им обърнат внимание, които трябва да им дадат глас и които трябва да дадат възможност както техните постижения, така и техните предизвикателства да бъдат чути и осъзнати от повече хора."
Информационното обезпечаване на български език на сънародниците ни в Молдова беше акцент в проведената наскоро среща на Милен Митев с посланика на страната у нас:
"С Н.Пр. Емил Жакота поговорихме за това как има необходимост българската общност в Молдова да има повече съдържание, в т.ч. и медийно съдържание на български език. Изключително много се радвам, че от молдовската страна има това разбиране и се надявам в най-близко бъдеще Българското национално радио да може да представи повече от своето медийно съдържание – създавано от нашите национални и регионални програми и от Радио България – за да бъде достъпно за българите, които живеят в Молдова. Естествено ще се опитаме да направим това и за други места по света, където има по сериозен брой българи. Не навсякъде е леко, не навсякъде има еднакво добри взаимоотношения на държавно ниво, но случаят с Молдова според мен е изключително позитивен. Смятам, че там ще срещнем разбиране и ще можем да предоставяме нашите програми на сънародниците ни."
Интервю: Йоан Колев
Текст: Е. Каркаланова