Репортаж на Любо Андреев в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Творци от 8 до 81 години участваха в 40-ото издание на пленера по рисуване във Вършец. Той се проведе през миналата седмица и завърши с изложба на създаденото от 20-те художници от региона. Картините бяха изложени в двора на къщата на Съюза на българските художници в курортното градче. Освен създадените над 70 картини и творби, по-важното за участниците бе обмяната на опит и приемствеността между поколенията.
В последната една седмица 20 художници от Монтана, София, Вършец и Лом рисуваха картини с мотиви от града на здравето. Най-младият художник бе 8-годишната Рада Дамянова, а доайенът на творците бе 81-годишният Георги Паунов – Паунеца.
"Най-хубавото е, че има приемственост между поколенията", каза художничката и организатор на събитието Таня Василева от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана.
"При хората на изкуството има приемственост между поколенията. Това е безценно. По-възрастните художници искат да са заедно и да покажат своя подход на по-малките от тях и на по-младите като автори. Има я връзката. Ценна е. Всичко е в името на творчеството - да продължава напред".
Художниците запечатаха на картините си емблематични места от Вършец, като алеята с чинарите, водопадът в квартал "Заножене", църквата "Свети Георги Победоносец", пейзажи от населени места.
Пленерът във Вършец е един от най-дълго провежданите в страната и вече има 40 издания, сподели художникът Георги Антонов.
Снимки: Любо Андреев
Целия репортаж на Любо Андреев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.