Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вашингтон пост": Пентагонът планира мисия с 1000 военнослужещи за опазване на реда в Луизиана

Снимка: АП/БТА

Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изготвило предложение за мисия с участието на 1000 военнослужещи от Националната гвардия в щата Луизиана, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация от днес на американския в. "Вашингтон пост". Мисията ще има за цел да провежда акции за опазването на обществения ред в големите градове в щата, уточнява изданието, като цитира документи, свързани с плана на Пентагона, допълва БТА.

Пентагонът потвърди достоверността на документите, с които разполага "Вашингтон пост", но не пожела да коментира тяхното съдържание, отбелязва Ройтерс.

Републиканецът Тръмп се стреми да постави темата за престъпността в центъра на общественото внимание, макар и показателите за престъпленията на основата на насилие да са спаднали в много американски градове, посочва Ройтерс.

Разпоредените от него акции в градове, управлявани от представители на Демократическата партия, доведоха до протести, включително и демонстрация с участието на няколко хиляди души в столицата Вашингтон миналата седмица.

В проектопредложението се казва, че планът ще позволи на армията да подпомогне полицията в градове като Ню Орлиънс и Батън Руж, пише в статията на "Вашингтон пост".

Пентагонът предвижда мобилизацията на военнослужещите в щата Луизиана да продължи до 30 септември 2026 г., макар и да не е упомената начална дата, пояснява американското издание.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна