Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сенатът на САЩ прие първия етап от споразумение за възобновяване на работата на правителството

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Сенатът на Съединените щати гласува с 60 срещу 40 гласа за постигане на споразумение, насочено към прекратяване на рекордно дългото 40-дневно спиране на работата на правителството, премахвайки ключова процедурна пречка и подготвяйки се за окончателно приемане, съобщава Ройтерс.

При процедурно гласуване сенаторите приеха законопроект, приет от Камарата на представителите, който ще бъде изменен, за да включи финансиране на правителството до 30 януари и ще включва пакет от три бюджетни законопроекта за цялата година. Ако Сенатът в крайна сметка приеме законопроекта, бюджетният пакет ще трябва да бъде одобрен от Камарата на представителите и изпратен на президента Доналд Тръмп за подпис, процес, който може да отнеме няколко дни, отбелязва агенцията.

Съгласно споразумението, постигнато с подкрепата на осем сенатори от Демократическата партия, републиканците се съгласиха да гласуват през декември за удължаване на субсидиите по Закона за достъпни здравни грижи (Affordable Care Act), които изтичат на 1 януари 2026 г., каза източник на Ройтерс, запознат с преговорите. Субсидиите, които помагат на американците с по-ниски доходи да плащат за частно здравно осигуряване и които изтичат в края на годината, бяха приоритет на демократите по време на битката за федералното финансиране.

"Изглежда, че сме много близо до края на спирането на работата на правителството", посочи президентът Тръмп пред репортери в Белия дом преди гласуването.

Законопроектът ще забрани на федералните агенции да уволняват служители до 30 януари, което е победа за синдикатите на федералните работници и техните съюзници. Това ще забави кампанията на Тръмп за съкращаване на федералната работна сила.

Около 2,2 милиона цивилни са работили за федералното правителство в началото на втория мандат на Тръмп, според федералните данни. Очаква се най-малко 300 000 служители да напуснат правителството до края на тази година поради усилията на Тръмп за съкращения.

Законопроектът ще осигури и заплащане със задна дата за всички федерални служители, включително военни, агенти на граничния патрул и авиодиспечери.

Ако правителството остане затворено за много по-дълго време, БВП на САЩ може да отбележи спад през четвъртото тримесечие, особено ако въздушният транспорт не се върне към нормалните си нива до Деня на благодарността, предупреди в неделя по CBS икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет. Денят на благодарността се пада на 27 ноември тази година.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени