Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov a reușit o răsturnare de situație în fața lui Marton Fucovic la Melbourne

Grigor Dimitrov s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis de la Australian Open.  Cel mai bun tenisman bulgar l-a învins pe ungurul Marton Fucovic cu 4:6, 6:3, 7:6(1), 6:2 într-un meci care a durat trei ore și jumătate.  Bulgarul, care..

publicat în 16.01.2024 la 12:00

Antoaneta Stefanova este vicecampioană europeană la șah accelerat

La Monte Carlo, Antoaneta Stefanova a obținut medalia de argint la Campionatul European de Șah Rapid Feminin. Bulgăroaica a terminat competiția de 11 runde cu 8,5 puncte, cu 6 victorii, 5 remize și nicio înfrângere. Stefanova a fost la doar o jumătate de..

publicat în 15.01.2024 la 11:00

Astăzi va fi anunțat „Cel mai bun sportiv din Balcani” din 2023

Ediția aniversară de 50 de ani a sondajului BTA „Cel mai bun sportiv din Balcani” în 2023 va avea loc astăzi la Muzeul Sportului de pe lângă Stadionul Național „Vasil Levski". Alexander Vezenkov, jucător al echipei Sacramento Kings din National..

publicat în 15.01.2024 la 10:00

Echipa națională a Bulgariei va înfrunta România într-un meci de verificare

Echipele naționale de fotbal ale României și Bulgariei, se vor întâlni într-un meci amical, marți, 4 iunie.  Întâlnirea este una de pregătire a naționalei noastre pentru participarea la turneul final al Campionatului European din Germania. Meciul se va..

publicat în 11.01.2024 la 11:00

Grigor Dimitrov a urcat pe locul 13 în clasamentul mondial

Cel mai de succes jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a urcat un loc în clasamentul mondial publicat ieri și se află acum pe locul 13 din 2056 de jucători.  Datorită titlului cucerit la Brisbane, pe 7 ianuarie, Dimitrov și-a adjudecat 205..

publicat în 09.01.2024 la 11:00
Alexander Vezenkov

Alexander Vezenkov desemnat, din nou, nou sportivul nr. 1 al Bulgariei pe 2023

Jucătorul de baschet Alexander Vezenkov a câștigat premiul pentru Sportivul nr. 1 al Bulgariei, pe 2023. Acesta este al doilea premiu consecutiv pentru cel mai bun baschetbalist bulgar, care acum poartă tricoul echipei "Sacramento Kings" din "National..

publicat în 05.01.2024 la 11:30

Astăzi se va afla numele Sportivului nr. 1 al Bulgariei pentru 2023

Pe 4 ianuarie se va afla sunt numele celor 10 finaliști ai celui de-al 66-lea sondaj „Sportivul anului", și cine va fi nr. 1 al Bulgariei pe 2023.  Câștigătorii vor fi premiați în cadrul unui eveniment special organizat în această seară la Sofia,..

publicat în 04.01.2024 la 10:30

Bulgaria se numără printre destinațiile preferate ale iubitorilor de maraton

Turismul sportiv, relativ nou pentru Bulgaria, câștigă rapid tot mai mulți fani. Evenimentele pentru iubitorii de alergare pe toate distanțele atrag nu numai bulgari, ci și străini, relatează BNT. În anul trecut 2023, doar maratonul de la Sofia a fost..

publicat în 03.01.2024 la 15:45

Au fost anunțate numele celor mai buni 10 sportivi bulgari din 2023

Sportivi din 9 sporturi au intrat în top 10 pentru clasamentul "Sportivul anului" - 2023. Organizatorii au anunțat primii 10 din sondaj. Aceștia au fost desemnați de 107 jurnaliști sportivi de la 43 de publicații media.  Câștigătorii vor fi anunțați pe..

publicat în 31.12.2023 la 09:00
Ivan Ceparinov

Ceparinov și Salimova rămân în fruntea Campionatului Mondial de Șah Accelerat

Șahiștii bulgari Ivan Ceparinov și Nurgyul Salimova au cedat pozițiile fruntașe, dar se află în continuare printre cei mai buni la Campionatul Mondial de Șah Accelerat pentru bărbați și femei de la Samarkand. După ce a jucat un total de nouă runde și..

publicat în 28.12.2023 la 10:30