Bulgaria își va depune candidatura pentru a găzdui Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret

În stațiunea de iarnă Bansko, președintele Rumen Radev a fost invitat la slalomul din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin. Obiectivul este ca anul viitor să avem din nou o etapă de Cupă Mondială, a declarat șeful statului, explicând că a primit o..

publicat în 12.02.2024 la 11:30

Naționala de fotbal a avut noroc la tragerea la sorți în turneul Ligii Națiunilor

După tragerea la sorți de la Paris, naționala de fotbal a Bulgariei a intrat în Grupa C - 3 a turneului UEFA Nations League. Din grupă mai fac parte Luxemburg, Irlanda de Nord și Belarus.  Bulgarii au reușit să evite adversari precum Suedia și..

publicat în 09.02.2024 la 11:00
Gergana Topalova

Trei bulgăroaice au obținut victorii la turneul de tenis din Antalya

Jucătoarele bulgare de tenis Gergana Topalova, Izabela Shinikova și Rositsa Dencheva au obținut victorii în primul tur al turneului de tenis pe zgură din Antalya, Turcia, dotat cu premii în valoare de 25 de mii de dolari. Topalova, a cincea..

publicat în 08.02.2024 la 10:30
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov își păstrează poziția 13 în clasamentul ATP

Cel mai bun jucător de tenis din Bulgaria, Grigor Dimitrov, și-a păstrat poziția 13 în clasamentul ATP anunțat astăzi. Dimitrov are 2.785 de puncte. Victoria Tomova a urcat o poziție, ajungând pe locul 64. Grigor Dimitrov va reveni pe teren săptămâna..

publicat în 05.02.2024 la 13:15

Scrimeri bulgari medaliați cu aur și bronz în România

Nikolai-Thomas Georgiev a cucerit medalia de aur la una dintre prestigioasele competiții de sabie pentru cadeți, individual masculin și feminin la Riposta Cup în București, a anunțat Federația bulgară de scrimă.  În finală, scrimerul nostru s-a..

publicat în 29.01.2024 la 09:00

Cupa Mondială de Snowboard la Pamporovo pe 20-21 ianuarie

Cupa Mondială de snowboard masculin și feminin va avea loc pe 20 și 21 ianuarie în stațiunea Pamporovo din Munții Rodopi.  Stațiunea va găzdui pentru prima dată un eveniment de cel mai înalt rang al Federației Internaționale de Schi.  Cele două..

publicat în 19.01.2024 la 11:30

Legenda fotbalului bulgăresc, Hristo Stoichkov se întâlnește cu fanii din Plovdiv

Hristo Stoichkov, cel mai de succes jucător de fotbal din Bulgaria în toate timpurile și una dintre emblemele Bulgariei în întreaga lume, se va întâlni cu fanii săi, la Muzeul Regional de Istorie Naturală din Plovdiv astăzi, 19.01.2024.  Timp de..

publicat în 19.01.2024 la 10:30

Grigor Dimitrov este în turul trei la Australian Open

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a ajuns pentru a noua oară în carieră în turul al treilea la Australian Open. Acest lucru s-a întâmplat după ce bulgarul aflat pe locul 13 l-a învins pe Tanasi Kokinakis cu 6:3, 6:2, 4:6, 6:4, după..

publicat în 19.01.2024 la 09:30

Jocurile Masters de iarnă din Italia: Anton Kirtschev a câștigat două titluri mondiale la biatlon

Anton Kirtschev a câștigat două titluri mondiale la biatlon la Jocurile Masters de iarnă din Lombardia, a anunțat Comitetul Olimpic Bulgar. Kirtschev a dominat ambele discipline la categoria de vârstă 55-59 de ani, obținând mai întâi aurul la distanța..

publicat în 17.01.2024 la 16:00

Grigor Dimitrov a reușit o răsturnare de situație în fața lui Marton Fucovic la Melbourne

Grigor Dimitrov s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis de la Australian Open.  Cel mai bun tenisman bulgar l-a învins pe ungurul Marton Fucovic cu 4:6, 6:3, 7:6(1), 6:2 într-un meci care a durat trei ore și jumătate.  Bulgarul, care..

publicat în 16.01.2024 la 12:00