На 10 февруари се навършиха 140 години от Учредителното събрание в Търново - първото Народно събрание на България след Освобождението от османско владичество през 1878 година. Това бе повод да разгърнем страници от архивите, свързани с първите депутати от Силистра, защото крайдунавският град има особено самочувствие в този акт от българската история. Сред онези 229 българи в Учредителното събрание внушителен е броят именно на силистренските депутати.
Народните представители в Учредителното събрание по онова време не са случайни хора: значителна част от тях са с висше образование, получено в Русия и Западна Европа, 2/3 от всички депутати владеят френски език, половината – френски и друг език, около 70 души са активни участници в национално-освободителното движение преди Освобождението. От 229 народни представители които пристигат в Търново, 117 са избрани по звание (висши духовници и председатели на административни съвети и съдилища), 88 са избрани от народа (мнозинството либерали), 5 са представителите на учреждения и дружества и 19 лица са назначени от княз Дондуков-Корсаков. Учредителното българско народно събрание заседава от 10 февруари до 16 април 1879 година. Във фокуса на днешният разговор са силистренци чуйте интервю на Христина Димитрова с Юлия Кюшелиева – началник отдел на Държавния архив в Силистра:
Втори конкурс за бостанско плашило организира Народно читалище „Н. Й. Вапцаров“ в град Ветово. Идеята звучи забавно и тя е предизвикателство да научим и разкажем повече за това изобретение на предците ни за защита на реколтата. Плашилото представлява примитивна фигура, изработена от дрехи, слама, дървени колове и други подръчни материали,..
Област Шумен има готовност за използване на системата за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT. Всички 10 общини в региона са определили по двама представители, които ще имат право да генерират съобщения. Служителите от Шумен и Каспичан, както и двама представители на Областната администрация, са преминали обучение,..
Всички проучвания на общественото мнение у нас показват, че мнозинството одобрява членството на България в Европейския съюз. Евентуалното приемане на еврото в началото на следващата година обаче не се радва на същата подкрепа. Това не изненадва доц. Юрий Проданов, един от основателите на катедрата по журналистика в Шуменския университет. „Не..
С богата културна програма румънската столица Букурещ ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На 24 май посолството ни в Букурещ съвместно с Музея на селото „Димитрие Густи“ подготвя шестчасова фолклорна програма, включваща хореография от всички краища на страната...
Наградите на Шумен в областта на образованието и науката за 2024 г. ще бъдат връчени на официална церемония тази вечер. Тя ще се проведе от 19:00 ч. пред сградата на общинската администрация. Отличията са индивидуални и колективни и са разпределени в общо 12 категории. Днес ще бъде връчена и Наградата на кмета на община Шумен. Тя се присъжда на..
Днес България може би ще стане първата страна, в която ще има протест срещу онези, които са създадени, за да защитават правата на трудещите се – синдикатите. Граждани организират протест в столицата под надслов „Не на приоритетите на нискоквалифицирания труд пред знанието“. Така протестиращите ще изразят несъгласието си срещу политиките и протестите,..
„Златна“ нощ предстои в Историческия музей в Попово. Сега там едновременно могат да бъдат видени съкровища, чийто блясък е озарявал много престижни изложбени зали в света. Това са златните предмети от Варненския халколитен некропол - най-старото обработено злато в света и Вълчетрънското съкровище, което е най-голямото златно съкровище, откривано по..