Известни са вече носителите на наградите на Сдружение „Български музеи“ за 2018 г. За трета поредна година музейни институции и специалисти са удостоени за приноса им в съхраняването и популяризирането на културно-историческото наследство на страната ни.
В категория „За цялостен принос за развитието на музеите“ с грамота е удостоен Ангел Конаклиев, археолог в Регионален исторически музей – Търговище. Номинацията за отличието бе направена от екипа на търговищкия музей.
Ангел Конаклиев е дългогодишен археолог с принос в проучването на десетки археологически обекти в страната и на територията на област Търговище.
От 1980 г. до днес А.Конаклиев изследва историята на Търговище и Търговищкия край и участва в издирване и регистриране на над 900 археологически обекти от праисторията, античността и Средновековието. В продължение на близо четиридесет години е основният изследовател на българското Средновековие на територията на Търговищка област.
През 2003 г., след тридесетгодишно прекъсване, Исторически музей–Търговище възобнови археологическите проучвания на крепостта „Крумово кале” край Търговище. Инициатор и научен ръководител бе Ангел Конаклиев. Археологическите разкопки под неговото научно ръководство преобърнаха представите за обекта. От една стражева крепост, тук се показа цял средновековен град, съществувал от началото на ІV до края на ХІV в. Именно археологът Ангел Конаклиев издигна тезата, която доказа, утвърди и въведе в научно обръщение, че руините на стария град всъщност са останките на град Мисионис – голям търговски център, описан от известния арабски пътешественик Ал Идриси през ХІІ в. Научната теза на Ангел Конаклиев получи признанието на българската научна общност. Мисионис стана едно от големите археологически открития на България през 2006 г.
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..
Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...
Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..
Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..
Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..
Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..