В час и четиридесет минути днес и в четвъртък в Разград ще бъде разказана историята на първата детска градина във Франция, която работи по Метода на Мария Монтесори.
Филмът, озаглавен „Учител е детето“, е на Александър Муро, който показва своето дете в съвършено различната среда на обучение и възпитание, създадена от италианската педагожка още през 1909 година. Инициатори на прожекцията са неправителствено сдружение от Разград, което има амбицията методът да бъде въведен и у нас.
Според него, развитието на децата обхваща няколко етапа - от 0 до 6 години, от 6 до 12 и от 12 до 18 години. През цялото това време акцентът е върху индивидуалното обучение, без преподаване. Учителят само показва как се изпълняват упражненията и наблюдава децата, за да откликне веднага на искането за помощ.
В системата на Метода Монтесори няма поощрения и наказания, защото това са зависимости, които идват отвън и не спомагат за вътрешната ориентация на човека. Липсват и оценки, защото всяко дете е уникално и няма смисъл да бъде сравнявано с другите.
И още за революционния и днес метод чуйте от интервюто на Миглена Стефанова с Йорданка Станева от неправителствената организация в Разград.
Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”. Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..
Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..
90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ . 40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в специална ретроспективна изложба. Няколко фотодокументални пана допълват експозицията. За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..
309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..
От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул. Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова: "Самите тържества ще се..
Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“. Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..