Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За възродителния процес с болка

Снимка: Личен архив

Покрай българския преход, битката ни за физическо оцеляване и актуалната коронавирусна криза често забравяме за онези събития от най-новата ни история, които с право могат да се определят като срамни за иначе толерантните българи.

В звуковия файл може да чуете един разказ, който се оказа, че липсва във фонда на Радио Шумен и може би сега е времето с днешна дата да попълним тази празнина, да поправим тази човешка несправедливост. Защото малките разкази за миналото ни правят големия сюжет на Историята, от която можем само да се поучим.

Бившият учител от село Голямо Градище – Мехмед Ферзуев говори от първо лице за възродителния процес и голямата екскурзия през 80-те години на миналия век. Г-н Ферзуев, както го знаят неговите ученици, е бил начален учител от 1960 г. до 2002 г. Завършва педагогическото училище в Шумен, тогава Коларовград. След това преподава в Медовина, Кралево и Омуртаг, а от 1964 година постъпва като начален учител в село Голямо Градище и остава там до пенсионирането си. Българското име на Мехмед Ферзуев е било Милен Юриев. Дъщеря му обаче си остава Нели и след възможността да направи промяната.

Майските събития от 1989 г. отразяват съпротивата на турците у нас срещу възродителния процес. На 10 май Народното събрание дава право на гражданите на постоянен задграничен паспорт. Този закон трябва да влезе в сила от 1 септември, но заради бунтовете и откритите протести сред турската общност става актуален в началото на юни. От живковата номенклатура признават, че промените са направени целенасочено, за да се проведе тайният проект „Голямата екскурзия”.

Детайли по темата чуйте в двете части от интервюто на Бесте Сабри с Мехмед Ферзуев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конференция в джамията

Кръгла маса на тема "Турският периодичен печат в България между двете световни войни и проблемите на мюсюлманската общност" се провежда в Шумен днес.  В този период - между двете войни в България - са издавани най-много вестници на турски език от целия Балкански полуостров. В момента периодичните издания на турски език в България се броят на..

публикувано на 27.06.24 в 16:01

Деца рисуват приятелството

Арт школата към Центъра за подкрепа за личностното развитие – ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен е домакин на Международен летен пленер „Мостове на приятелството“. В него участват талантливи млади художници от школата, както и вдъхновени дарования от гимназията „Николае Лабис“ в Букурещ. Артистичното събитие продължава до неделя. Част от..

публикувано на 27.06.24 в 15:49

Балет "Вега" на 30 години

„30 години балет "Вега" – живот като на кино“ – това е мотото на двата грандиозни спектакъла, които подарява на публиката и ценителите на модерните танци балет "Вега" –Търговище.  Близо 100 танцьори – настоящи и бивши възпитаници на „Вега“, ще представят съвременна танцова продукция върху филмова музика на сцената на Драматичния театър - днес и..

публикувано на 27.06.24 в 09:07

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27