Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криза, чао!

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Глобалната икономика започва да навлиза във фазата на възстановяване. Отчетливото рестартиране след Covid кризата ще продължи през второто полугодие. Това прогнозира за Радио Шумен финансовият експерт Румен Гълъбинов.

„Видимо е, че излизаме от кризата. Увеличи се международната търговия. В момента има дефицит на контейнери. Такива тенденции се забелязват и при цените. Повиши се в началото на годината международната цена на петрола. Това е продиктувано от увеличеното търсене на петролни продукти. Причината за това е оживлението в икономиката. Повишиха се и други производствени цени на хранителни стоки и такива за масова употреба. Повишиха се и цените на индустриални продукти“, каза експертът.

Заради тенденцията на разбуждане на икономиката се наблюдава и повишена инфлация. Този процес ще продължи поне до края на годината, прогнозира Румен Гълъбинов.

Ваксинационните кампании също помагат на икономиката. Те дават усещането, че пандемията е поставена под контрол. Гълъбинов припомни, че амбицията на Европейската комисия е до края на лятото да бъдат ваксинирани 70% от жителите на общността.

Има три основни фактора, които могат да гарантират скоростно възстановяване на икономиката, обясни експертът. „Единият е вътрешното търсене и потребление. Мерките трябва да продължат да помагат на гражданите и на бизнеса, за да се подхранва потреблението. Вторият източник е износът. България трябва да си върне предкризисните нива на износ. Третият е също много важен. Това са инвестициите. Както в публичния сектор, така и в частния. Трябва да се инвестира в бизнеси, които не бяха засегнати от кризата. Това са високотехнологичните сфери. Много е важно България да стане по-атрактивна за инвестиции“, обясни Румен Гълъбинов.

Около 70 милиарда лева са спестяванията на българите. Една много малка част от тях влизат като инвестиции в икономиката. Трябва да се помисли как да се засили желанието на хората и фирмите за предприемачество, призова експертът.

„Във времена на криза инвестиционни убежища са недвижимите имоти, ценните метали, произведения на изкуствата, неща за които се вярва, че не си променят съществено стойността във времето. Това обаче е първоначалната реакция. Ако този сантимент за инвестиции в недвижими имоти продължи прекалено дълго, това може да доведе до претоварване на пазара и насищане на търсенето там. Трябва да има достатъчно стимули да се инвестират парите и в производствена дейност“, уточни Гълъбинов.

Още по темата чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с икономическия експерт Румен Гълъбинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народно читалище

На кино в Шумен

37 български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще започне днес -  28 юни, в Шумен и ще продължи до  30 юни. В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от цяла България и чужбина. Общо над 60 са подадените до началото на тази седмица..

публикувано на 28.06.24 в 08:15

Конференция в джамията

Кръгла маса на тема "Турският периодичен печат в България между двете световни войни и проблемите на мюсюлманската общност" се провежда в Шумен днес.  В този период - между двете войни в България - са издавани най-много вестници на турски език от целия Балкански полуостров. В момента периодичните издания на турски език в България се броят на..

публикувано на 27.06.24 в 16:01

Деца рисуват приятелството

Арт школата към Центъра за подкрепа за личностното развитие – ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен е домакин на Международен летен пленер „Мостове на приятелството“. В него участват талантливи млади художници от школата, както и вдъхновени дарования от гимназията „Николае Лабис“ в Букурещ. Артистичното събитие продължава до неделя. Част от..

публикувано на 27.06.24 в 15:49

Балет "Вега" на 30 години

„30 години балет "Вега" – живот като на кино“ – това е мотото на двата грандиозни спектакъла, които подарява на публиката и ценителите на модерните танци балет "Вега" –Търговище.  Близо 100 танцьори – настоящи и бивши възпитаници на „Вега“, ще представят съвременна танцова продукция върху филмова музика на сцената на Драматичния театър - днес и..

публикувано на 27.06.24 в 09:07

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23