Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме цар Борис

Снимка: архив

Успението на св. Цар Борис I – Михаил Покръстител чества днес, на 2 май, българската православна църква. Борис е син на хан Пресиан I и е роден през трийсетте години на IX в. най-вероятно в столицата Плиска. След възкачването си на трона, той води активна външна политика, като в началото на управлението си воюва неуспешно с Немското кралство и хърватите, а през 862-863 г. – в съюз с немците против Великоморавия и Византия. През 864 г. Борис започва процес на приемане и утвърждаване на християнството като официална държавна религия в България.

Учените и до днес спорят къде е погребан българският владетел, след като отстъпва престола на сина си Симеон, казва историкът Георги Атанасов. Той приема версията на археолога Павел Георгиев, който смята, че това се е случило в Плиска.

"Той е погребан в параклиса, до лявата абсида на Голямата базилика. Там му е мястото на гроба. Това е знаков храм. Това е архиепископският храм. Това е върхът на стоителната му деятелност и, според мен, е по-логично Борис да бъде погребан там. Разкрити са параклисът и фундаментите на саркофага" – казва Георги Атанасов.

През 886 г. далновидният държавник Борис I взема под своя закрила избягалите от Великоморавия Климент, Наум и Ангеларий, а след тях и други ученици на Кирил и Методий. Така делото на светите братя не само е спасено, но се превръща в основа на старобългарската християнска цивилизация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Руменова -

Нарушено работно време = до 3000 лв. глоба

През лятото някои търговски обекти умишлено удължават работното си време, за да обслужат клиентите, които остават до по-дълго навън, но заради поведението на наетия персонал невинаги успяват. Това каза в ефира на БНР Габриела Руменова - основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“. „Дама ми сподели, че е била във фитнес на мола и..

публикувано на 17.08.25 в 11:29
Снимката е илюстративна

Тийнейджър осъден за наркотици

Непълнолетен ученик от професионална гимназия в Шумен получи наказание пробация за срок от 11 месеца, след като беше заловен с над 150 грама синтетичен канабиноид с цел разпространение. Районният съд в Шумен е одобрил споразумение, според което младежът ще се среща два пъти седмично с пробационен служител и ще бъде под задължителна регистрация по..

публикувано на 17.08.25 в 11:18

Отиде си Димитър Димитров

Напусна ни Димитър Димитров – актьор, режисьор и драматург с международно признание На 72 години си отиде Димитър Димитров – творец с ярко присъствие в българския театър и културен живот. Завършил ВИТИЗ „Кръстю Сарафов“ през 1978 г., той работи като актьор, каскадьор, режисьор и драматург. Ръководи театрите в Ловеч (1990–1992) и Шумен..

публикувано на 17.08.25 в 08:29

Времето днес

Днес времето ще е слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, по-значителни над Югоизточна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и североизток. Максимални температури между 30° и 35°, по Черноморието 26°-29°, за Шумен около 32° Температури, измерени в 6 часа: Шумен 13°, Русе 19°, Силистра 17°, Разград 17°,..

публикувано на 17.08.25 в 07:26

Пламна апартамент в Шумен

Пожар в апартамент на първия етаж на ул. „Дедеагач“ 9 вдигна на крак огнеборците преди минути. Това предава репортер на Радио Шумен. В апартамента е имало възрастна жена, която не е пострадала.  Запалила се е кухнята на жилището. Огънят вече е потушен.

публикувано на 16.08.25 в 17:13

Затварят част от "Софийско шосе"

Временна организация на движението се въвежда по . „Софийско шосе“ в Шумен, съобщават от общината. Забраната за движение ще е в участъка от кръстовището с ул. „Лиляна Димитрова“ до кръстовището с ул. „Генерал Скобелев“. Спирането да движението се налага заради преасвалтиране. Първия етап на изпълнението на строително-монтажни работи ще..

публикувано на 16.08.25 в 07:41
Снимка: Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий“ в Йордания

Слънчево и топло

Днес ще преобладава слънчево време. Отново ще духа умерен, по южното крайбрежие временно силен вятър от североизток, но през нощта срещу неделя ще отслабне. Максимални температури от 29° до 34°, по Черноморието между 26° и 29°, за Шумен около 33°. Прогнозата е на дежурния синоптик Доротея Колева от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 16.08.25 в 07:11