Преселски севернодобруджански носии, събирани в продължение на десетилетия, представи в Тутракан Калина Михайлова от село Шуменци. Изложбата „От корените към бъдещето“ е подарък за жителите и гостите на града по повод 21 септември - празникът на Тутракан. Тя е организирана от Историческия музей и Община Тутракан. Изложбата бе открита в навечерието на празника в галерия "Жельо Тачев".
Експозицията представя малка част от неизброимата колекция с автентични носии на Калина Михайлова. Етнограф и ценител на народното творчество и обичаи, тя е участвала със свои експонати в музеите в Русе, Ботевград, Търговище и Каварна. Ревю на български носии представи през 2015 година и в Брюксел, а преди дни показа месали и покривки в изложението на занаятчиите и приложниците в Шумен.
За изложбата в аванс с Калина Михайлова разговаря Христина Димитрова.
Калина Михайлова продължава да апелира да не изхвърляме запазени автентични носии и елементи от облеклото и бита на дедите ни. Благодарение на колекционери като нея, те остават за поколенията и можем да ги видим в изложби като днешната.
По събори и фестивали Калина Михайлова е почти винаги с преселска носия. На откриването остави уникатите да бъдат разгледани и представени в ревю,но не изневери на стила си и заложи на рокля с шевици.
Изложбата „От корените към бъдещето“ ще остане в галерия "Жельо Тачев" (Обредния дом) в Тутракан до края на месеца.
Снимки: Йордан ГеоргиевТочно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..