Стотици деца, младежи, жени и мъже се събраха в русенското село Ново село навръх Цветница, за да усетят по-близо връзката си с предците.
"Това се случи по проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“, по който местното Народно читалище „Надежда-1908“ организира занимания, свързани с обработката на вълна", заяви Силвия Стойчева, ръководител на проекта.
Между 6 и 8 април в центъра на селото и в етнографската сбирка е заснет клип на възстановката на различни техники за обработването на вълната. Видеото по-късно ще бъде използвано за уроци в училищата. Мечтата на Силвия Стойчева е тази заснета частица от миналото да се превърне и едно от живите човешки съкровища на ЮНЕСКО.
Край новата чешма вълната беше изпрана, изсушена и отупана. Направен беше и конкурс за най-вкусна погача. На запаления огън участниците си изпичат сланина, хапват и сирене.
В етнографската сбирка става и седянката, на която етнологът Искра Тодорова от русенския музей разказва легендата за хурката и вретеното. Едно време предметите винаги се изработвали заедно от момците, които ги подарявали на момите, които харесвали. Момите трябвало винаги да ги носят заедно, за да не се разделят младите.
Връхната точка на празниците в русенското село Ново село беше на Цветница, когато в центъра е поставен стан, а времето милостиво се оправя, за да се случи всичко замислено от организаторите.
"Началото бе поставено по необичаен начин", разказва още Силвия Стойчева, ръководител на проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“. На стана застава 82-годишната певица Василка Цанева, която разказа за времената на нейната младост, когато въпреки трудностите и тежките условия винаги са намирали поводи да пеят. Възрастната жена „предала“ на своя внук техниката на тъкане. След което работилниците отварят и започва концертната програма. В нея се включва и 99-годишната баба Денка Гарвалова
Точно на обяд на Цветница в Ново село се извива и голямото русенско хоро.
Проектът на местното читалище „Надежда“ се финансира от Националния фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество”.
И още от репортажа на Миглена Стефанова
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..