Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Празник в Ново село

11
Снимка: НЧ Надежда-1908

Стотици деца, младежи, жени и мъже се събраха в русенското село Ново село навръх Цветница, за да усетят по-близо връзката си с предците.

"Това се случи по проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“, по който местното Народно читалище „Надежда-1908“ организира занимания, свързани с обработката на вълна", заяви Силвия Стойчева, ръководител на проекта.

Между 6 и 8 април в центъра на селото и в етнографската сбирка е заснет клип на възстановката на различни техники за обработването на вълната. Видеото по-късно ще бъде използвано за уроци в училищата. Мечтата на Силвия Стойчева е тази заснета частица от миналото да се превърне и едно от живите човешки съкровища на ЮНЕСКО.

Край новата чешма вълната беше изпрана, изсушена и отупана. Направен беше и конкурс за най-вкусна погача. На запаления огън участниците си изпичат сланина, хапват и сирене.

В етнографската сбирка става и седянката, на която етнологът Искра Тодорова от русенския музей разказва легендата за хурката и вретеното. Едно време предметите винаги се изработвали заедно от момците, които ги подарявали на момите, които харесвали. Момите трябвало винаги да ги носят заедно, за да не се разделят младите.

Връхната точка на празниците в русенското село Ново село беше на Цветница, когато в центъра е поставен стан, а времето милостиво се оправя, за да се случи всичко замислено от организаторите.

"Началото бе поставено по необичаен начин", разказва още Силвия Стойчева, ръководител на проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“. На стана застава 82-годишната певица Василка Цанева, която разказа за времената на нейната младост, когато въпреки трудностите и тежките условия винаги са намирали поводи да пеят. Възрастната жена „предала“ на своя внук техниката на тъкане. След което работилниците отварят и започва концертната програма. В нея се включва и 99-годишната баба Денка Гарвалова

Точно на обяд на Цветница в Ново село се извива и голямото русенско хоро.

Проектът на местното читалище „Надежда“ се финансира от Националния фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество”.

И още от репортажа на Миглена Стефанова



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключение в багри

От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение.  В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...

публикувано на 22.07.25 в 13:16

Защо съхнат боровете?

Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона.  През миналата година експерти от Лесозащитната..

публикувано на 22.07.25 в 11:05

Истории от Италия и от село

Италия става част от живота на Росица Капра на два пъти - когато любовта я среща с Лоренцо и тя става негова съпруга и когато поема директорския пост в Основно училище „Св. св.Кирил и Методий“ в преславското село Драгоево.  180-годишното вече учебно заведение се побратимява с училището в италианското селце Подерия.  От 10 години семейството на..

публикувано на 22.07.25 в 08:00
РЗОК - Шумен

Здравни пътеки и направления има

Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК. Тази информация в публичното пространство провокира репортерска проверка на Радио Шумен за това какви са лимитите за здравните пътеки в болниците, както и има ли недостиг на направления при личните лекари.  Постъпвали ли са сигнали за пациенти, на които е отказвано лечение в болница или..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Социалната грижа в Силистра с мащабна модернизация

Домът за стари хора в Силистра – най-големият в България, ще се превърне в модерно социално заведение, благодарение на мащабен ремонт на стойност 17 милиона лева. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и кметът на Силистра Александър Сабанов посетиха днес мястото, за да се уверят в напредъка на строително-ремонтните дейности...

публикувано на 21.07.25 в 15:58
Айлин Пехливанова - депутат от Шумен

Разходите на хората растат по-бързо от приходите

Положителният конвергентен доклад за присъединяването на страната ни към еврозоната е най-важното случило се в политически аспект, каза Айлин Пехливанова, депутат от Шумен от коалиция ПП-ДБ. Тя подчерта и заслугите на партия "Продължаваме промяната", работила усилено през последните 3 години това да се случи.  В момента обаче сме свидетели как разходите..

публикувано на 21.07.25 в 14:43
Айсел Мустафова

Загрижени сме за безопасността на хората

„Шуменските депутати следим тревожната ситуация на Шуменското плато. Загрижени сме за безопасността на хората и за интересите на бизнеса“. Това заяви народната представителка от ДПС - Ново начало Айсел Мустафова.  Хората от Шуменска област могат да разчитат на нас при всеки проблем, увери тя. „Областният кризисен щаб реагира адекватно“, каза още..

публикувано на 21.07.25 в 14:32