Работещите в сферата на културата излизат на протест в Деня на будителите. Недоволството им е срещу ниското заплащане на специалистите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите и националната филмотека. Организатор е федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“.
Протестът ще започне в 12:00 ч. на обяд пред Столичната библиотека на пл. „Славейков“.
Исканията в 12 точки още миналата седмица са изпратени до президента, премиера, депутатите и министрите на финансите и на културата. Сред тях са - работните заплати в сектора да са по минимум 2000 лева, с 50% да се увеличи единният разходен стандарт за 2024 г., а министърът на културата да сложи подписа си под колективния трудов договор.
"В Шумен мисля, че също ще има протест пред историческия музей, като най-малкото ще сложат ленти символично. Има широко покритие в цялата страна. Ще участват още музеите в Силистра и Тутракан, В Русе Държавният архив и Художествената галерия. Навсякъде хората изразяват готовност да протестират, на места символично подкрепят протеста с ленти и плакати. И ако министърът на културата не може да се пребори за това, тогава ще говорим с министър-председателя акад. Денков. Така, както той разговаря със зърнопроизводителите и с енергетиците, ще разговаря и с нас", посочи председателят на конфедерация „Култура“ към КТ "Подкрепа" Кирил Бинев.
Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев също подкрепя протеста. Той изпрати отворено писмо, в което твърди, че българската култура отново не е приоритет за правителството и че по последни данни недостигът във финансирането на сценичните изкуства е за над 80 милиона лева.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден. Инспекторите следят стриктно за качеството на рибата и морските продукти, които ще бъдат част от празничната трапеза на хиляди българи. Експертите от агенцията обръщат специално внимание на условията за съхранение в..
Регионалната здравна инспекция – Шумен провежда здравно-информационна и скринингова кампания за област Шумен с цел да информира обществото за възможностите за овладяване на ХИВ инфекцията и да мотивира все повече хора да проследяват своя ХИВ статус. „ Поемете по пътя на правата: Моето здраве, моето право!“ е темата за 2024 г., с която..
Светещите гирлянди и лампички са първите символи, които забелязваме, когато наближат коледните и новогодишни празници и започнем да създаваме атмосферата за тяхното посрещане. Те грейват първо в търговските центрове, по улиците и в офисите, докато не се настанят и във всеки дом. Освен красиви и вълшебни обаче, те трябва да бъдат и безопасни...
Днес ще е предимно облачно, на места със слаби превалявания от дъжд или ръмеж. Видимостта ще е слабо намалена. Ще духа до умерен, по Черноморието силен вятър от североизток. Максималните температури ще са близки до сутрешните- предимно между 7° и 12°, в Лудогорието и по поречието на Дунав 4°-7°, за Шумен около 7°. Вълнението на морето е 4..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..
Шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Това е апела на Агенция „Пътна инфраструктура“. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите, а в някои райони дъждът ще преминава в сняг. За днес, синоптиците са определили жълт предупредителен..
Към 5:00 ч. тази сутрин температурите над Североизточна България бяха от 3° в Разград и Търговище до 5 ° в Русе и Силистра. В Шумен температурата бе 4 градуса, атмосферното налягане е 999 хектопаскала, малко по-високо от средното за месеца и през деня слабо ще се повиши. Относителната влажнот на въздуха е 97%. Днес облачността ще е променлива,..