41 години от своя живот Недка Йорданова Бъзоева е вярна на мисията на бялата престилка. В деня, в който я приемат едновременно в Учителския институт и в Института за подготовка на фелдшери в Русе, без никога да е мечтала за медицина, тя поема към дунавския град. 85-годишната днес Недка Бъзоева е един от ветераните на медицинското дело в родния Преслав. Тя се оказва и сред първите в Спешната помощ в града. След 5 години във видинското ХЕИ, Недка Бъзоева се връща в родния Преслав и тогавашният главен лекар веднага я включва в спешен екип.
Повече от 14 години е работила в звеното за Спешна помощ в града, 18 години е отговаряла за над 700 деца в училищния здравен пункт в ОУ „Кирил и Методий“ във Велики Преслав, а след пенсионирането си Недка Бъзоева има 6 години служба в системата на селското здравеопазване - познават я в Троица, Сушина, Мостич, Хан Крум, Имренчево.
Разказва как е чакала сутрин рано автобус за Герловския район и заедно с кмета са изминавали по 3 км пеш от разклона на село Иваново до здравната служба в Сушина и Ловец. В село Ловец тя преживява и много емоционална среща с бебето, на което е помогнала да се роди в линейката - момичето вече е било на 25 години.
Днес професията фелдшер може и да не се споменава много, но въпреки това на тези хора се опира и досега здравната грижа за хората в малките населени места, в селата и в спешната помощ.С Недка Бъзоева разговаря Ивелина Иванова.
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..
25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..
32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева. 268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...