Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съединението - стъпка към националния идеал

Снимка: Личен архив

Съединението на България на всички нейни територии, на които живеят етнически българи е мечта и цел през цялата на епоха на Възраждането. 

Този идеал, който се появява през третата четвърт на XIX в. включва не само създаването на българска държава, но и такава държава, която e модерна, национално обединена и унитарна, без автономни територии, заяви историкът проф. Петко Петков, преподавател във Великотърновския университет. 

Тази идея обаче не е постигната между 1876 и 1878 г. по ред причини. Според окончателния договор, с който завършва поредната източна криза, а именно Берлинския, се създават две български автономии – политически автономното Княжество България и административно автономната провинция Източна Румелия под пряката власт на султана с генерал-губернатор християнин. 

Според проф. Петков между повечето Велики сили тогава, основно Русия, Австро-Унгария и Германия, е имало сключен протокол от 1881 г., че съединението е предстоящо. Въпросът е то да бъде направено така, че да не засегне техните интереси и т.нар. македонски въпрос. 

Каква е била политическата ситуация в Княжеството тогава и дали този акт всъщност дава началото на драмата в Македония? Отговорите на тези въпроси може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Петко Петков.

Фактическото признаване на Съединението на Княжество България и Източна Румелия се осъществява с Топханенския акт от 24 март 1886 година в Цариград между Османската империя и посланиците на Великите сили – гаранти на Берлинския договор. Въпреки известните ограничения и уговорки в неговото съдържание, той ознаменува края на битката за защита на святото дело.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17