Милена Селими е писател, преводач, журналист, с родови корени от България.
Тя произхожда от семейство на българка и албанец. Една от най-видните личности в Албания, която не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции извън страната ни. В момента е представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания. Малко над 7 хиляди души са се самоопределили като българи при последното преброяване в Албания.
От години Милена Селими работи целенасочено за популяризиране на българските автори. Сред преведените от нея са произведения на Милен Русков, Калин Терзийски, Георги Господинов, Алек Попов, Елин Рахнев, Стефан Цанев, Леа Коен, Вера Мутафчиева. Едно от най-новите й професионални постижения е преводът от български на албански на романа "Времеубежище" на Георги Господинов. Това не е единственият роман на Господинов на албански, тъй като има още две преведени произведения – "Физика на тъгата“ от Милена Селими и "Естествен роман“ преведен от майката на Милена - Янка Селими.
Преводът на романа “Времеубежище” на Георги Господинов, спечелил международната литературна награда “Букър” 2023 г., определено не е лесна задача. За този си труд Милена Селими получи наградата за най-добър превод за 2024 г. на 27-ия Панаир на книгата в Тирана - най-важният форум за албанската литература и култура.
Като журналист тя има принос за популяризирането на българската култура в Албания с интервюта със Стефан Данаилов, Здравка Евтимова, Божидар Димитров, Алек Попов, Калин Терзийски и др. Тя е и автор на репортажи за българското малцинство в Албания.
За рубриката на Радио Шумен „Далечната България“ с Милена Селими разговаря Мина Денева.
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...