След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор.
В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на проект за обновяване на постоянната етнографска експозиция за близо 95 хил. лв., която се намира именно в къщата на търговеца Хаджи Ангел Хаджи Друмев.
Автор на проекта, организатор и координатор на дейностите, както и основен действащ музеен специалист е Диана Жекова, уредник в отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Търговище.
Според нея водещ в обновяването на експозицията ще е балансът между класическия музеен разказ и съвременното интерактивно експониране. Тъй като промяната ще се случи във възрожденска сграда със свой дух и атмосфера пресищането с интерактивни елементи ще натежи в представянето на миналото, заяви още тя.
Етнографската изложба ще бъде разделена по теми, на приземния етаж фокусът ще е върху ескиджумайския панаир, а на втория етаж ще бъде показано цялото богатство от етнографски и етнически групи в търговищко, казва Диана Жекова.
Третият етаж на възрожденската сграда ще бъде най-променен, с акцент върху историята на къщата и фамилията на Хаджи Ангел Хаджи Друмев от Ески Джумая. Там ще бъде намерено място и на разказа за престоя на импозантния Мидхад паша в къщата на богатото търговско семейство.
Етнографската експозиция е създадена преди близо 60 години и трябва да бъде актуализирана с нагласите и очакванията на новото време, допълни специалистът.
Създаването на проекта е база за последващото кандидатстване за финансиране на дейности по реализирането обновената експозиция.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Диана Жекова.
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..
Фестивалът „Друмеви театрални празници“ в Шумен днес предлага и една премиера в своята програма. Тя е на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ и представлява експеримент от музикални, вербални и визуални внушения, изградени върху многожанрова колаборация, казва режисьорът ѝ Кольо Стайков. Спектакълът е създаден по текстове от наскоро..
Виртуозният китарист Ангел Демирев ще заведе публиката в Шумен на едно емоционално и музикално пътешествие. Тази вечер той представя концерта „Диалог в петолиние за пътя в изкуството“. Събитието ще предложи музикално илюстрирана лектория, в която Демирев ще изследва изразните възможности на един от най-чувствените и поетични инструменти –..
Шуменското сопрано Александрина Михайлова, една от талантливите ученички на Райна Кабаиванска, получи наградата "Млад музикант на годината 2024“ в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче“. Слушателите избраха нейния ментор Райна Кабаиванска за "Музикален педагог на годината 2024“. Родената в Шумен вдъхновяваща..
Късометражният трилър „Не безпокойте“ на силистренския режисьор Адриан Ал Жазар ще направи днес премиерата си в столицата на щата Джорджия - Атланта, САЩ. Той бе селектиран сред стотици филми на Кинофестивала за най-добър микрофилм в Атланта, където режисьори от цял свят представят кратки оригинални истории в различни жанрове. Преди броени дни същият..
За 34-та поредна година Шумен става столица на най-добрата драматургия от български автори. Между 11 и 16 май ще се проведат Друмевите театрални празници, в които ще участват 17 заглавия. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева, за „Авторски прочит“ селекционер е Анита Ангелова също..