Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësi Karllos Nasar me flori dhe rekord botëror në Bogota

Karllos Nasar fitoi medaljen e artë në shtytje dhe theu rekordin botëror në lëvizje në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes në Bogota (Kolumbi). Bullgari 18-vjeçar bëri tre tentime të pasuksesshme në lëvizjen e parë - hedhjen, më pas arriti një rekord prej 220 kg në përpjekjen e tij të tretë në shtytje.

Në përpjekjen e tij të parë me shtytje, bullgari shënoi 212 kg dhe theu rekordin botëror për të rinj. Më pas ai dështoi në 217 kg, por në përpjekjen e tij të tretë në 220 kg siguroi medaljen e artë në atë lëvizje dhe theu gjithashtu rekordin botëror të meshkujve.

Kjo është medalja e dytë për Bullgarinë nga kampionati, pasi Bozhidar Andreev fitoi medaljen e argjendtë në shtytje në kategorinë 73 kg.

Pjesëmarrja e Bullgarisë në garë vazhdon të mërkurën.

Më shumë nga rubrika

Interesim rekord për edicionin e 41-të të Maratonës së Sofjes

Më shumë se 6000 vrapues do të marrin pjesë në edicionin e 41-të të Maratonës Wizz Air Sofia, njoftuan organizatorët e garës në një konferencë shtypi gati dy javë përpara fillimit.Traseja prej 42 kilometrash i disiplinës së gjatë këtë vit do të ketë..

botuar më 24-10-05 10.05.PD
Fituesi i medaljes së artë në Olimpiadën e Parisit këtë vit Karlos Nasar

Federata Bullgare e Peshëngritjes shpalli falimentim

Federata Bullgare e Peshëngritjes ka shpallur falimentimin e vet për shkak të borxheve të mëdha.   Peshëngritësit Karlos Nasar dhe Bozhidar Andreev , të cilët fituan përkatësisht medaljent e artë dhe atë të bronztë në Lojërat Olimpike..

botuar më 24-10-04 3.37.MD

Garuesit bullgarë fituan medalje në Taekwondo në Shqipëri

Dy medalje ari dhe tre bronzi fituan sportistët bullgarë në Kampionatin e Hapur Olimpik të Taekwondo-së në Shqipëri. Hristijan Georgiev fitoi medaljen e artë në kategorinë e të rinjve deri në 54 kg, pasi shënoi pesë fitore. Në ndeshjen e tij të..