Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Titull evropian dhe rekord botëror për Karlos Nasar në peshëngritje

Karlos Nasar fitoi medaljen e artë në kategorinë 89 kg për meshkuj në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Jerevan, Armeni. Bullgari grumbulloi gjithsej 395 kilogramë, me të cilën bëri një rekord botëror. Deri më tani, arritja më e lartë në kategori ishte 392 kilogramë е italianit Antonino Pizzolato.

Në renditjen e medaljeve në Jerevan, Bullgaria u ngjit në vendin e tretë me dy çmime të arta - për Nasar dhe Angell Rusev (deri në 55 kilogramë) dhe një bronz për Ivan Dimov (deri në 61 kilogramë).

Më shumë nga rubrika

Duke notuar për Oceans Seven, Petër Stojçev vendosi një rekord në Triple Crown

Ylli bullgar i notit në ujëra të hapura Petër Stojçev regjistroi një arritje të jashtëzakonshme dhe theu rekordin për Triple Crown /Kurorën e Trefishtë/. Gara përfshin kalimin e Kanalit Anglez, notin rreth ishullit Manhattan dhe kalimin e Kanalit..

botuar më 24-06-11 1.22.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mbetet në mesin e 10 tenistëve më të mirë në botë

Grigor Dimitrov ruajti vendin e dhjetë në renditjen botërore të tenistëve të publikuar sot, ndërsa për femra Viktoria Tomova u ngjit me gjashtë pozita në renditje. Dimitrov u kthye në top 10 më 1 prill dhe vazhdon të mbetet në dhjetëshen e parë...

botuar më 24-06-10 11.04.PD

Në një ndeshje miqësore Bullgaria përfundoi me rezultatin baras kundër Sllovenisë

Kombëtarja bullgare e futbollit përfundoi 1:1 ndaj Sllovenisë në një ndeshje miqësore të zhvilluar në Lubjanë. Kjo është ndeshja e gjashtë e kombëtares nën drejtimin e Ilian Iliev, në të cilat shënuan pesë barazime – me Hungarinë, Serbinë,..