Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon Race for the Cure në Sofje – një fushatë vjetore kundër kancerit të gjirit

Foto: raceforthecure.eu/bg

Për të pestin vit radhazi, Race for the Cure (Gara për kurën) po mbahet në Bullgari në mbështetje të shëndetit të grave. Fillimi është në orën 10:00 të 1 tetorit nga Parku Jugor në Sofje dhe thirrja është: "Të qëndrojmë së bashku në në vijën e startit në mbështetje të grave në Bullgari".

Në këtë mënyrë vendi ynë bëhet pjesë e eventit sportiv bamirës më të madh në Europë, ku marrin pjesë më shumë se 50 shtete, në dobi të më shumë se 31 organizatave që luftojnë kancerin e gjirit. Fondet e mbledhura shkojnë drejtpërdrejt në organizatat dhe spitalet e kancerit të gjirit, si dhe në fushatat e tyre të edukimit për kancerin e gjirit. Me 500,000 diagnoza të reja dhe 125,000 njerëz që vdesin nga kanceri i gjirit në Evropë çdo vit, këto fonde janë jetike, thonë organizatorët e Race for the Cure Bulgaria.

Edhe në vendin tonë statistikat janë alarmante – çdo vit me këtë sëmundje diagnostikohen rreth 4 mijë gra bullgare, por supozohet se numri i të sëmurëve i kalon 30 mijë. Qëllimi i ngjarjeve si Race for the Cure është përmes pjesëmarrjes më masive, të ndryshohet trendi dhe të ketë më pak gra të diagnostikuara me kancer gjiri.

Lexoni më tepër:

Përpiloi:Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Foto: FB / BazarNaIzkustvata

Pazari i Artit dhe Studiove Artistike në Sofje

Gjatë fundjavës, 9 dhe 10 dhjetor, atmosfera kreative dhe bukuria takohen në pazarin e Arteve dhe Artizanatit. Mikëpritësi është Grand Hotel Sofia i kryeqytetit, ku vizitorët jo vetëm që do të mund të blejnë dhurata të bukura, por edhe të vizatojnë vetë..

botuar më 23-12-09 8.30.PD
Foto: Shkolla bullgare e së dielës

Bullgarët në Norvegji ëndërrojnë për një linjë ajrore direkte Sofje-Oslo

Norvegjia nuk është ndër vendet që tërheqin emigrantë masivë nga Bullgaria. Megjithatë, rreth 6000 shtetas të regjistruar në ambasadën bullgare në kryeqytetin norvegjez Oslo janë shtetas bullgarë. Shumica e bashkatdhetarëve tanë në Norvegji janë të..

botuar më 23-12-08 7.15.PD

BNR mbështet fushatën e WWF kundër prerjeve të paligjshme

Më shumë se ¼ e prerjeve në Bullgari, ose 1.7 milion metra kub, janë jashtë fushëveprimit të ligjit, sipas një raporti të Organizata për Mbrojtjen e Natyrës WWF. Sipas një studimi që bëhet çdo 4 vjet, prerjet e paligjshme sjellin të ardhura të..

botuar më 23-12-07 12.04.MD