Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Кипър започна отбелязването на третата годишнина от смъртоносната експлозия на острова

Фотографија: Бранислава Бобанац - кор. на БНР в Кипър
В различни църкви в страната днес бяха отслужени панихиди в памет на 12 от загиналите във военноморската база “Евангелос Флоракис” военнослужещи и пожарникари, още една ще има следващата неделя. В церемониите заедно със семействата и близките на загиналите участваха министри и представители на правителството.

В навечерието на третата годишнина от трагедията - на 10 юли, стотици хора ще се включат в традиционното факелно шествие в знак на почит към 13-те жертви. То ще започне от близкото село Мари и ще завърши само на няколко крачки от военноморската база, където ще се отслужи панихида.

Точно в деня на смъртоносната експлозия - на 11 юли, във военноморската база ще се проведе голяма мемориална служба в памет на загиналите. На нея ще присъства президентът на Кипър Никос Анастасиадис.

Датата 11 юли 2011 г. бе записана като най-черната страница в историята на Кипър след турското нашествие от 1974 г. и се превърна в най-големия военен инцидент в мирно време. Във военноморската база “Евангелос Флоракис” избухнаха 98 контейнера с боеприпаси, конфискувани през 2009 г. от плавателен съд, плаващ под кипърски флаг от Иран към Сирия в нарушение на забраната на ООН. Мунициите са били съхранявани на открито, изложени на атмосферното влияние и високите температури на острова.

При взрива загинаха 13 души, включително командващият Военноморските сили на Кипър Андреас Йоанидис, повече от 60 души бяха ранени. Разрушена бе най-голямата електроцентрала на страната. Кипър изпадна в политическа и икономическа криза.

Като подсъдими за трагедията бяха привлечени шестима души, сред които бившите министри на външните работи Маркос Киприану и на отбраната Костас Папакостас, висши офицери от Националната гвардия и Пожарната служба. Към тях бяха повдигнати общо 208 обвинения, най-тежките сред които бяха за непредумишлено убийство и причиняване на смърт поради небрежност.

На 9 юли миналата година съдът призна за виновни четирима от обвиняемите, включително бившия министър на отбраната Костас Папакостас, който бе осъден на 5 години лишаване от свобода.

В речта си по време на възпоменателната церемония за втората годишнина от трагедията, която се проведе на 11 юли миналата година, президентът на Кипър Никос Анастасиадис публично се извини от името на държавата на близките на загиналите 13 военнослужещи и пожарникари, като призна държавната отговорност за политическите решения и пропуски, довели до смъртта им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!