Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалистите от Петрич биха подкрепили протестите на хората, свързани с добива на дърва

 

Това стана ясно на днешната пресконференция на Общинския съвет на БСП-Петрич. Промените в Закона за горите забранява физически лица да добиват дърва за огрев, което ще създаде финансов проблем на местното население. Законът е гласуван, но не и Правилника и Наредбата за неговото приложение, уточни председателят на партията Димитър Капитанов. Той поясни, че в тази връзка досега са изпратени писма до Министерския съвет, уведомени са и се търси помощта от народните представители от Пиринско – Корнелия Нинова, Митко Захов и Огнян Тетимов, защото проблемът не е само за населението от Петричко, а за цялата страна.

Хората са ощетени, тъй като фирмите, които добиват дърва за огрев си търсят пазар и диктуват цените. Най-много се търгува с гръцки фирми, чиито ТИР-ове, по думите на Капитанов, чакат всеки ден. Това би довело до увеличаване на цената, която е 600-700 лв. на тон. При досегашната практика населението под Беласица и Огражден с разрешителни от Горските стопанства се снабдяваха с дърва на половината от тази цена. ”Ако трябва ще отидем и на протести, ние не сме само да пазим горите, а и да ги ползваме разумно”- заяви лидерът на БСП-Петрич Димитър Капитанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От 18 август: Ремонт на 5 км от пътя за София през Владая

От 18 август започва ремонт на близо 5- километров участък от пътя за София през Владая. Отсечката, която ще бъде ремонтирана е между гара „Владая“ и пътен възел „Даскалово“. По време на ремонта ще има временна организация на движението. Пътна полиция ще контролира спазването й и ще следи за нарушения, извършвани от агресивни водачи. Ремонтът на..

публикувано на 15.08.25 в 16:20

Пияна шофьорка рани жена и удари два автомобила в Перник

Жена, шофирала с близо 3 промила алкохол, ранила възрастна жена и ударила два паркирани автомобила в пернишкия квартал „Църква”, съобщиха от полицията. Сигналът е подаден тази сутрин около 09,30 часа на тел. 112, каза регионалният говорител на МВР – Перник Венцислав Алексов. „53-годишна жена, седнала зад волана на лек автомобил, движейки се от с...

публикувано на 15.08.25 в 15:41

В Кюстендил отбелязват духовния празник на града

Кюстендилци за първи път днес отбелязват духовният празник на града. Празничната програма е част от 18-ото издание на културния форум „Панагия – Въздигане на хляба“. Програмата на днешния празник включва патриаршеска света литургия, изложение на обредни хлябове, подготвени от читалищата в общината, както и работилници за месене на хляб с участието на..

публикувано на 15.08.25 в 14:06

На Голяма Богородица в благоевградското село Бело поле

Благоевградското село Бело поле е много оживено днес. Тук се организира 22-ия традиционен събор, който всяка година се провежда на празника Успение на Пресвета Богородица. И този път домакините очакват много гости на празника. Още от ранни зори започва подготовката за Голяма Богородица. Няколко майстор-готвачи приготвят вкусния курбан,..

публикувано на 15.08.25 в 12:39

22 дни битка с големия пожар в Пирин – ситуацията е под контрол

Вече 22 дни продължава битката с мащабния пожар в Пирин. Огнената стихия изпепели десетки хиляди декари гори и преди броени дни навлезе в територията на Национален парк „Пирин“. По данни на Югозападното държавно предприятие двете основни огнища, с които огнеборци, горски служители, доброволци и военни се борят вече седмица, са близо до..

публикувано на 15.08.25 в 11:54

Осъдиха мъж за кражби от черкви и манастири

Обвиняем за серия от пет кражби от черкви и манастири в Общините Бобошево и Сапарева баня се призна за виновен пред Районния съд в Дупница. Съдът одобри споразумението, постигнато между Районната прокуратура, защитата и подсъдимия, като му наложи наказание "лишаване от свобода" за срок от една година и два месеца, изпълнението на което се отлага за..

публикувано на 15.08.25 в 11:27

Две дупнишки училища с нови директори

Две дупнишки основни училища ще започнат новата учебна година с нови директори.  Конкурсът за ръководните постове бе проведен от РУО – Кюстендил и титулярите са определени.  Директор на ОУ “Христаки Павлович” ще бъде Мая Пейчева – досегашен зам.-директор и преподавател по български език и литература. Преди това постът заемаше временно Екатерина..

публикувано на 15.08.25 в 10:08