В днешния брой на "Едно" ще ви запознаем със социалните услуги за възрастни, които се предлагат на територията на Видин, след като вече знаем как работят Центърът за временно настаняване и социалната трапезария във Видин.
Започваме с проект "Помощ за вас". Заключителна пресконференция по него се проведе през изминалата седмица. Дейностите са реализирани по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Инициативата бе с продължителност 14 месеца.
"Услугата до голяма степен се припокриваше с услугата "Личен асистент" и за много хора не беше ясно, първоначално при стартирането. Не се възприемаше условието за почасовата услуга, т.е. условието е един домашен помощник да обслужва двама и повече потребители. Много големи усилия ни трябваха, за да обясним разликите между двата проекта. Тази стурктура, на звеното за услуги в домашна среда, в изпълнение на т.6 от договора между Агенцията за социално подпомагане и Община Видин ще продължава да фонкционира още 1 година след завършването на проекта. През проекта са преминали 119 потребители, от тях 83 бяха хора с увреждания и 39 души бяха самотно живеещи възрастни хора", каза ръководителят на проекта Слави Янакиев.
Една от услугите за възрастни хора във Видин е "Домашен социален патронаж". Представя я управителят на направление "Социални дейности" в Община Видин Роми Гергова:
"Към днешна дата потребители на патронажа са 102 човека, като служителите обслужват и обществената трапезария, в която пък се хранят 108 човека. В домашен социален патронаж работят 7 човека, едно от тях е калкулант и отговорник, като ръководител на патронажа. Останалите са на длъжности разносвач. За услугата може да кандидатства всеки, който може да докаже доход като пенсионер. Патронажът обслужва не само град Видин, а и т.нар. селски линии - от Дунавци - Въртоп-Жеглица-Гайтанци-Ивановци и втората линия Дунавци-Търняне-Синаговци. Имам линия в село Гомотарци, която обслужва Златорожието - селата Покрайна, Кутово, Антимово, Кошава, Сланотрън, както и самото Гомотарци. Другата линия е в посока Градец-Иново-Майор Узуново-Динковица. Последната селска линия е Новоселци-Слана Бара-Войница-Пешаково. Всеки ден потребителите получават своята храна, в петък получават и сух пакет за почивните дни. При ползване на пълния пакет услуги таксата е 60% от пенсията на лицето. Когато се ползва частично от предлаганата храна лицето заплаща реалната цена на храната плюс транспортните разходи", обясни Роми Гергова.
Дневният център за възрастни хора с увреждания във Видин е с капацитет 15 лица. Медицинско лице посещава Центъра всяка седмица, както и логопед. Екипът, който предоставя услугата, е сформиран от специалисти от направление "Социални услуги и здравни дейности" към Община Видин, като е използвана възможността за субсидирана заетост. В момента там работят 4 човека по такива програми. Има и едно щатно лице от направление "Социални услуги и здравни дейности". От 2012 година се очаква центърът да премине в делегирана от държавата дейност, но все още това не е факт.
Представяме ви и услугите за възрастни в Центъра за социална рехабилитация и интеграция във Видин.
"В центъра работят 8 специалисти - кинезитерапевт, рехабилитатор, трудотерапевт, специален педагог, логопед, организатор на свободното време и социален работник. Капацитетът на центъра е 50 човека. В момента при нас имаме 52-ма, като са 26 жени и 26 мъже. Услугата при нас се заплаща до 5% от пенсията на съответния потребител", разяснява социалният работник в центъра Диман Михайлов.
Във Видин има и Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения.
"Защитеното жилище е с капацитет 6 места и е пълно. Дневният ни център за възрастни хора с увреждания е с капацитет 30 места, а в момента имаме 32 лица. През 2007 година открихме второ защитено жилище за мъже с интелектуални затруднения. Шестимата потребители на услугата са изведени от село Куделин. Пълен е капацитета и на това защитено жилище. Най-новата ни услуга, която разкрихме е трето защитено жилище "Св.Бриджид и Св.Петка", с капацитет 6 лица, което също е пълно. Заплащането на услугите зависи от доходите на лицето, обикновено по-голяма част от тях е процент от пенсията, която получават - за защитените жилища 50% от доходите, за дневният център е 30%. Персоналът е според методиката на Агенцията за социално подпомагане. В защитеното жилище има 4 служители, различни са длъжностите. В Дневния център освен ръководител, имаме психолог, социални работници, трудотерапевти, кинезитерапевт, медицинска сестра", разказа Любка Александрова, директор на социалните услуги към Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения във Видин.
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Сдружение „Арт Будилник“ със съвместна инициатива за популяризиране на донорството – разговор с Иванка Динева, изпълнителен директор на ИА „Медицински надзор“. В подкрепа на донорството е новият филм „Ева“ на режисьора Мартин Геновски от Сдружение „Арт Будилник“ – разговор.
След приключването на преговорите за съставяне на правителство вървим ли към поредните предсрочни избори? – доц.Милен Любенов - политолог. Забраната на електронните цигари, така наречени „вейпове“ ще ре ши ли проблемите с разпространението и на дрогата сред най-младото поколение? Разговор с детския психолог Иван Игов. И в село..
Хижа Беласица вече разполага с дефибрилатор за спасяване на човешки животи – разговор с Емил Кузманов. Разказ на Здравка Евтимова, номинирана за престижна награда в САЩ – интервю. Отбелязваме Ивановден с режисьора, внук на легендарния треньор по вдигане на тежести Иван Абаджиев - Иван Абаджиев – младши. Православните..
На Богоявление: Йордановден и символите на кръщението – отец Божидар Маринов. Отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев: Какво знаят децата за българския революционер и поет ни разказва в своя репортаж ученикът Веселин Весков. Вярата, която ражда чудеса: За строежа на новия храм „Света Богородица“ в Рупите, който вече посрещна..
Тема с продължение: Полицията даде препоръки за обезопасяване на Е-79 през Кресна. Припомняме думите на Сергей Алексов, началник „Пътна полиция“ при ОД на МВР в Благоевград . Защо в Кресна са против предписанието да се монтират предпазни колчета на Е-79 в града? Разговаряме с Петър Петров, зам.-кмет...
От олимпийската писта до работата с подрастващите – за бизнеса в спорта ще разговаряме с президента на лекоатлетически клуб „Джордан“, Йордан Янев. Идеите и интересите в сферата на фолклора; и бизнес начинанията при изработването на народни носии: Ще включим главния художествен ръководител на ансамбъл „Гайтан“ от с. Първомай, Йордан..
Богоявление е! За религиозния смисъл и духовното значение на празника, разказва свещеник Георги Танчев. Древният обичай „Водици“ е запазен в неговия автентичен вид в разложкото село Добърско до 50-те години на миналия век. Как се отбелязва празникът днес? Ще припомним част от интервюто на Юлия Караджова с етнолога Красимира Мишкова...