На 24, 25 и 26 октомври 2014 в Микрево се провежда XI Международен фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува”.
Събитието е под патронажа на Министерството на културата.
Организатор: Община Струмяни
Съорганизатори: БНР Радио Благоевград и Арт център „Илинденци”
Медия-партньор: Телевизия „Родина”
Международният фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува” Микрево посреща поредното си издание с 2800 участници от България, Македония, Сърбия, Молдова, Албания, Черна гора, Грузия и Турция. Над 22 области от България представят своите атрактивни фолклорни области. Най-много са участниците от Благоевградска и Софийска област. Над 300 са участниците от Р. Македония, три са ансамблите от Р. Сърбия.
Специални гости на фестивала са кметове-партньори от Малта, Испания, Гърция, Румъния и Турция, Сърбия.
По време на фестивала ще се подпише споразумение за партньорство и побратимяване на община Струмяни с град Търгу Муреш, Р. Румъния.
Още с първото си издание през 2004 г. „Малешево пее и танцува” се превръща в международен форум на певческото, танцово и инструментално изкуство на народите за автентичен и обработен фолклор. В него участват над 800 изпълнители от Югозападна България, Р Македония, Р Сърбия и Черна гора
Успешният старт се потвърждава на следващата година – 2005, когато в изданието участват над 1200 самодейци от България и над 300 от Р Македония, Гърция, Сърбия и Черна гора, Турция и Грузия. Фестивалът е под патронажа на министъра на културата Стефан Данаилов. Има представители от общините: Берово, Кочани, Радовиш, Ново село, Васильово от Р Македония, Елефтерон и Криа Вриси - от Гърция, Нова Пазова - от Сърбия и Черна гора, състави от Турция и Грузия.
Третото издание се организира под патронажа на Президента на Република България Георги Първанов под мотото “Малешево пее и танцува – Европа без граници”. На 13, 14 и 15 октомври 2006г. сцената на с. Микрево отново се изпълва с 2300 посланици на красотата от страната, Грузия, Македония, Сърбия, Турция и Косово, демонстрирайки богатството и многообразието на фолклора.
От 12 до 14 октомври 2007 г. се организира четвъртото издание на „Малешево пее и танцува”, а многобройната публика на площада в Микрево се наслаждава на красотата на традицията, песните и обичаите, танците и носиите на над 3000 участници от различни краища на страната и чужбина - Гърция, Македония, Сърбия, Турция, Грузия и Косово.
Следват още по-добри и силни издания на фестивала – до днес! На сцената на малкото малешевско село хиляди посланици на автентичния и обработен фолклор демонстрират красотата на народите си, съхранена през вековете в песен, мелодия и танц.
Регламент /съкратен вариант/
Фестивалът „Малешево пее и танцува” има конкурсен характер и се организира за първи път през 2004 г.
В конкурсната програма участниците се представят с традиционен и/или обработен фолклор. От голямо значение са костюмите, реквизита и инструментариума на групите, които определят битовата вярност на народните традиции.
Фестивалната програма се оценява от жури от специалисти: фолклористи, музиковеди, хореографи, етнолози.
Фестивалната програма включва конкурси в следните категории във възрастова група до и след 18 години: фолклорни песни; фолклорни танци; фолклорни ансамбли; ансамбли за народни песни и танци; вокални групи и хорове за народни песни; инструментални групи за народна музика; индивидуални изпълнители, дуети и триа;инструменталисти ;танцови състави; клубове за народни танци
Награди:
Голямата награда „Жар птица”, Орфееви арфи по категории, Българска роза и др.
.
Програма на фестивала:
24 октомври
09.00 – 18.00 часа: Първи фестивален ден
19.00 часа: „Светът – в ритми и песни” – концерт на изпълнители от фестивала, с участието на Ирина Паскалева, Емил Ристосков, „Щуро маке”, Димитър Коларов, Кирил Костов
25 октомври
08.00 – 18.00 часа: Втори фестивален ден
18.15 часа, фоайето на читалището: Откриване на изложба на художниците Габриеле Бергер, Мариета Конова, Аргир Манасиев, Димитър Петрински, Иван Русев.
19.00: Официална церемония по запалване на огъня на фестивала. Концерт-спектакъл „От огъня – огън” с участието на ансамбли от страната и чужбина, професионален танцов ансамбъл „Вакали” и АНЕЛИЯ.
26 октомври
08.00 – 18.00 часа: Трети фестивален ден
19.00: Концерт на КВАРТЕТ „МИСТИК”. Концерт-спектакъл „Надпей ме, надиграй ме”. Официална церемония по обявяването на лауреатите на XI Международен фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува”- Микрево. Заря. Концерт на РАЙНА.
Съпровождащи прояви:
18 октомври
Преди 60 милиона години – реката, творчески събития, посветени на 60-годишния юбилей на Иван Русев, с почетното участие на Калина Тасева, Емил Попов, Красимир Джидров, Нина Русева и др. Пресконференция за фестивала. Начало на пленера, посветен на фестивала с участието на Габриеле Бергер, Иван Русев, Аргир Манасиев, Димитър Петрински
Начало: 11.00 часа, Мраморния град – с. Илинденци
23 октомври
11.30 часа: Водосвет и официално откриване на модернизираната сграда на музея в Струмяни. Изложба „10 години археологически проучвания на праисторическо селище Илинденци – Масовец”
Награда „Златна кобилица”- 2014 за фестивала
Тази година фестивалът „Малешево пее и танцува” бе удостоен със „Златна кобилица” на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства -CIOFF – официален партньор към Юнеско. Престижната награда се връчи на международния фестивал в Микрево за дългогодишен принос в развитието и популяризирането на фолклорното изкуство и съхраняване на нематериално културното наследство на България.
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..