Нова наредба ще позволява облекчени условия за инвеститорите в Кюстендил. Наредбата ще бъде гласувана от Общинския съвет в града. В момента се подготвят правилата, в които се предвижда определен клас инвеститори да могат да взимат имоти без търг, каза кметът на Кюстендил Петър Паунов.
През последните шест години, които бяха време на криза, беше изключително трудно да се привличат инвестиции. Чрез тях ще могат да се създадат работни места и да има перспектива за младите хора да се задържат тук, а не да мият чинии в Испания, каза Паунов.
Кметът на Кюстендил съобщи, че е заявен сериозен инвестиционен интерес към кюстендилската "Чифте баня" и уточни, че инвеститорът ще плати за нея 700 000 лв., а още толкова ще бъдат вложени за ремонтни дейности в нея. Ще бъдат разкрити и 31 работни места.
Наскоро общинската организация на партия "Атака" в Кюстендил се обяви в декларация срещу подготвяната докладна записка за продажба на кюстендилската баня, която е паметник на културата, а в декларация, изпратена до кмета се заявяваше готовност за протестни действия и събиране на подписка "в защита на един от символите на града".
В приватизационният договор няма да има компромиси. Банята ще може да се ползва само за балнеология и спа- услуги. Предвижда се и запазване на 10 процента от площта й за обществена хигиена през следващите три години, каза Паунов. Кметът съобщи, че ще внесе докладна записка в Общинския съвет и за приватизация на хижата на Юч бунар, ползвана някога като резиденция на Тодор Живков, а сега е в активите на Общината.
"Тази резиденция носи само разходи на общината. Поддръжката на подобни бази е колосална", каза Паунов.
На 10 и 11 май, сред красотата на местността „Байова Борика“, отново ще се срещнат хората на труда, земята и традицията – за второто издание на „Между три планини 2025“ – събитие, което обединява фермери, занаятчии и всички, които носят България в сърцето си. Програмата на 10 май ще започне в 10:30 ч. с официално откриване и ще продължи със спортна..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Днес, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще е умерен, ще прониква хладен въздух. Максималните..
Навръх Гергьовден в пернишкото село Богданов дол беше пресъздаден обичаят "Премуз". Наименованието му идва от доенете на овце, което в този край наричали "музене". Сред акцентите на възстановката бе съревнованието между овчари от селото за най-добре гледани и най-млекодайни овце. И тази година по утвърдена традиция, на поляната, в самия център на..
Община Банско отбеляза Гергьовден с пъстра празнична програма в град Добринище. Тържествата започнаха още вчера вечерта, когато по стар обичай всяка махала извърши традиционното топене на гергьовски китки. Рано сутринта от събраните цветя бяха сплетени венци, а след светата литургия в църква „Св. св. Петър и Павел“ се отслужи празничен водосвет...
Над 200 жители и гости на Радомир в народни носии и самодейци с униформи на българската армия, се включиха в празнично шествие на българския дух по повод Гергьовден. С 20-метров национален трибагреник те изминаха разстоянието от сградата на Общината до градския парк, където се проведе голям фолклорен празник под наслов „Заедно на Гергьовден”. В първите..
Над 150 кюстендилци, сред тях и деца и младежи - от любопитство, опитаха войнишката боб чорба, раздадена благотворително при Паметника на Булаирци (13-и рилски полк) в центъра на Кюстендил. Инициатори са Народно читалище "Генерал Владимир Заимов – 2013" съвместно с Регионален клуб "Традиция – Ильо Войвода" към Национално дружество "Традиция" и..