Поредица образователни срещи между Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим и малчугани се проведоха в Благоевград. Началото на инициативата бе дадено вчера. Днес в Неврокопска епархия на Българската православна църква, учениците от пети и шести клас от 8 СОУ „Арсени Костенцев“- Благоеград се запознаха с празника прошка. Срещата бе открита от отец Спас, който запозна децата с историята на Владишкия дом. След него Неврокопския митрополит Серафим разказа на учениците как се търси прошка и защо е важно да искаме опрощение от ближните. Той призова всички българи за разбирателство. „Човек живее много по-леко, спи много по-спокойно, когато е поискал прошка“, каза Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. Децата от своя страна показаха знания относно предстоящия празник Сирни заговезни.
Сирница или Сирни Заговезни е последният голям празник на зимата, според старите български обичаи. Отбелязва се всяка година 7 седмици преди Великден, винаги в неделя. Обредността на Сирница е подчинена на подготовката за великденския пост, който трае 49 дни. На Сирни Заговезни всички роднини се "прощават", като по-младите отиват у по-старите,..
Днес времето в страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд. На отделни места във високите полета в Западна България дъждът ще се примесва със сняг. След обяд от северозапад валежите ще започнат да спират и облачността ще се разкъсва. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.
Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание на профила..
"Украйна, бъди смела, бъди силна! Ние сме с теб!", това написа премиерът Росен Желязков с своя профил в Х по повод срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, която завърши със скандал. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя да се проведе незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзници, на която всички гледни точки..
С богата празнична програма община Благоевград отбелязва освен 1 март, и Деня на самодееца. Стартът бе даден точно в 11:00 часа на пл. „Георги Измирлиев“, където малки и големи посрещнаха Баба Марта. След като тя поздрави всички присъстващи и им завърза мартеница за здраве, децата от ФТА „Пиринче“, ДЮФА „Пиринска китка“, ФГ „Бисери“, ФГ..
С близо 10 процента поскъпват някои куриерски услуги от днес. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-малките пратки. Въвежда се 10 на сто увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Няма да има повишение на цената на масовите..
На 1 март празнуваме Баба Марта – един от най-почитаните български празници. На този ден хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. С празнична програма, организирана от Община Благоевград и Народно читалище „Никола Вапцаров – 1866“ в Благоевград ще бъде отбелязан 1..